Nie jest wiadomo kto i kiedy po raz pierwszy zagrał w Gdańsku w piłkę nożną. O przywiezienie do Gdańska zwyczaju uganiania się przez dwie grupy ludzi za okrągłym przedmiotem posądzani są najczęściej angielscy marynarze, którzy zabijali czas postoju w porcie miedzy innymi grając w piłkę – tak się zaczyna historia na wystawowych tablicach pisania.
Przez dwa tygodnie zewnętrzna wystawa „Historia piłki nożnej w Wolnym Mieście Gdańsku”, zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Gdańska dzięki finansowaniu Saur Neptun Gdańsk i Miasta Gdańska, zdobiła Rybackie Pobrzeże w Gdańsku. Od 15 czerwca jest elementem Strefy Kultury Miejskiej na Przymorzu, zorganizowanej jako alternatywna forma rozrywki podczas mistrzostw Euro 2012.
Na ponad dwudziestu planszach można zobaczyć zdjęcia drużyn „Sokoła” – pierwszego, polskiego zrzeszenia sportowego w Gdańsku oraz K.S. Gedania – pierwszego polskiego klubu piłkarskiego. Są to najczęściej pozowane zdjęcia zawodników i działaczy. Moją uwagę przykuła fotografia z festynu sportowego w 1935 r.
Na wystawę składają się także plansze szczegółowo opisujące międzywojenną historię klubu Gedania…
Wolne Miasto Gdańsk przeżyło Polski Klub Sportowy Gedania zaledwie o jeden dzień. Ten ostatni zniknął ostatecznie, kiedy 31 sierpnia 1939 r. na jego teren wtargnęła nazistowska bojówka niszcząc sprzęt sportowy, demolując pomieszczenia klubowe i kradnąc klubowe insygnia. Wraz z wybuchem II wojny światowej rozpoczęły się aresztowania działaczy i sportowców Gedani, którzy poprzez punkt przesłuchań w Victoriaschule na Przedmieściu trafili do hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych.
Smutna to historia, ale sama wystawa nie jest przygnębiająca lecz zdecydowanie warta uwagi. Strefa Kultury Miejskiej zaprasza do jej obejrzenia do 29 czerwca 2012 r.
Brak komentarza