Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, w ramach Programu Edukacji Muzealnej SOWA, organizuje dla dzieci i ich rodziców cykliczne spotkania, w atrakcyjny sposób pokazujące najmłodszym muzealne wnętrza.

Z coraz większą radością zauważam, że muzea stają się przyjazne dzieciom. W minioną sobotę, 26 marca, Panienka z okienka zstąpiła z owalnego okienka u szczytu Domu Ławy i rzuciła się w wir zabawy z najmłodszymi gdańszczanami, udowadniając, że Dwór Artusa to nie tylko wielka, zimna hala pełna zabytkowych elementów, ale także doskonały plac zabaw.

Młode damy, których reprezentacja była znakomicie większa, niż paniczów, mogły naocznie się przekonać, jak niewygodne były stroje noszone pod koniec XIX wieku. Odbyła się bowiem prezentacja garderoby Panienki z okienka – od tej spodniej począwszy, a na krezy i czepcu skończywszy.

W ramach wspólnej z rodzicami zabawy, dzieci wzięły udział w tworzeniu kreacji z gazety i pokazie mody oraz wielu zabawach ruchowych, podczas których bohaterka spotkania „przemycała” wiadomości o wnętrzu Dworu Artusa. Dzieciaki czuły się w wielkiej hali całkowicie swobodnie, a epoka filcowych kapci i wrogiego wzroku pań pilnujących obiektu jest im całkowicie obca.
Zwieńczeniem dwóch godzin spędzonych w muzeum, był upominek w postaci gipsowej figurki Panienki z okienka, przeznaczonej do samodzielnego pomalowania. Niestety, ten element spotkania był najmniej udany, bowiem organizatorzy przeznaczyli jedynie po jednej figurce na rodzinę, co z natury rzeczy jest konfliktogenne w przypadku udziału w zabawie rodzeństwa.

Inicjatywa Muzeum Historycznego Miasta Gdańska na pewno warta jest zainteresowania rodziców, chcących przybliżyć pociechom życie dawnego Gdańska, ale również nieco lepszej promocji.

Kolejne SOWOTY odbędą się wg następującego harmonogramu:

9 kwietnia – SOWOTA o tematyce królewskiej – Ratusz Głównego Miasta
7 maja SOWOTA rycerska – Dwór Artusa
11 czerwca SOWOTA z Janem Heweliuszem – Ratusz Głównego Miasta

W celu zapisania się na spotkanie  należy zadzwonić pod jeden z numerów: 058 76 79 150, 058 76 79 172, 058 76 79 135. Koszt udziału – 8 zł/osobę.

SOWOTA w Ratuszu Głównego Miasta

Spotkanie z SOWOTĄ w grudniu 2009 r.