Z okazji przypadającej w 2016 r. 90. rocznicy przyłączenia Oliwy do Gdańska, Fundacja Wspólnota Gdańska wpadła na fantastyczny pomysł zebrania „skarbów Oliwian”.

Mieszkańcy Oliwy na spotkaniu organizacyjnym Towarzystwa Ludowego Jedność, 1929 rok / Fot. z archiwum Jerzego Affeltowicza

Mieszkańcy Oliwy na spotkaniu organizacyjnym Towarzystwa Ludowego Jedność, 1929 rok / Fot. z archiwum Jerzego Affeltowicza

W naszym trójmiejskim światku zdarzają się takie wydarzenia, które budzą moją specjalną sympatię. Przeszukując Internet wpadł mi w oko szczególny projekt, autorstwa, a jakże – niezwykle kreatywnej Fundacji Wspólnota Gdańska. Pomysłodawcy, których ideą jest integracja mieszkańców, budowanie i umacnianie ich tożsamości lokalnej oraz promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego, zaproponowali mieszkańcom, aby podzielili się swoimi pamiątkami oraz przeżyciami związanymi z historią dzielnicy. Swojemu pomysłowi dali nazwę – „Skarby Oliwian”.

Odzew jest ogromny. Mieszkańcy dzielnicy chętnie podjęli temat, a efekty już widać na stronie www.vivaoliwa.pl.

Celem projektu jest integracja (i tak wspaniałej) społeczności Oliwy. Aż zazdroszczę, że o podobnej inicjatywie nie słyszałam w dzielnicy, z której pochodzę – Strzyży (uprzedzając ewentualne komentarze dodam, że nie, sama takiej nie podejmę:)).
Ale, ale… z przyjemnością, wśród darczyńców pamiątek i historii Oliwy, znajduję nazwisko Jerzy Affeltowicz, o którym czytam:

Jerzy Affeltowicz, urodzony w Gdańsku w 1931 roku. Wieloletni wykładowca na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. Przez 29 lat pełnił funkcję tłumacza przysięgłego języka włoskiego przy Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku. Obecnie od kilkunastu lat uczestniczy stale w działalności Klubu Turystyki Rowerowej „Zwiadowcy” w Gdańsku, m.in. jako kierownik grupowych, wielodniowych wyjazdów rowerowych na różnych trasach Pomorza, a zwłaszcza Borów Tucholskich.
„Mieszkam w Gdańsku na Przymorzu, przy ulicy Bora Komorowskiego, w mieszkaniu, które kiedyś zamieszkiwali moi rodzice. Wcześniej zajmowałem, przez 27 lat, mieszkanie służbowe Politechniki Gdańskiej we Wrzeszczu, przy ulicy Chrzanowskiego….”

Otóż to, ulica Chrzanowskiego!:) Przez wiele lat pan Jerzy był moim sąsiadem, wcześniej kolegą mojego taty (ze szkoły w Toruniu), a ja z dzieciństwa i lat młodości pamiętam nasze drobne zatargi sąsiedzkie. Dzisiaj, po latach przyznaję, że moje za przeproszeniem majtki wiszące pomiędzy dwoma balkonami mieszkania moich rodziców, dla mieszkającego piętro niżej pana Jerzego, były słabą ozdobą widoku przez okno.

Eh, jakie wspaniałe emocje daje mi wymyślony przez Fundację Wspólnota Gdańska projekt. Dzięki niemu dowiedziałam się tylu ciekawych historii, wcześniej całkowicie mi obcych.

Projekt ma być zakończony wystawą i albumem – czekam z niecierpliwością.

Pamiątki można przynosić do Galerii Warzywniak do najbliższej soboty, 15 października. A szczegóły akcji są następujące:

Drodzy Oliwianie, przynoście swoje skarby!

Wyciągnijcie z domowych zakamarków wasze pamiątki, opowiedzcie nam ich historię, a potem zaprezentujcie, z naszą pomocą, społeczności oliwskiej i gdańskiej na wystawie oraz w pamiątkowym albumie.
Krok po kroku:
Przyniesienie skarbu/ów do Galerii Sztuki Warzywniak
Zapoznanie Przekazującego z regulaminem Projektu
Spisanie protokołu przekazania skarbu/ów do sfotografowania
Podpisanie umowy na wykorzystywanie wizerunku
Sfotografowanie osoby Przekazującej skarb/y
Nagranie na dyktafon historii skarbu/ów
Przechowanie i sfotografowanie skarbu/ów przez Organizatora
Zredagowanie opowiedzianej historii skarbu/ów przez Organizatora
Umieszczenie zdjęć Przekazującego, zdjęć skarbu/ów oraz zredagowanej historii skarbu/ów na stronie www.vivaoliva.pl/skarby.oliwian oraz www.staraoliwa.pl
Zwrot skarbu/ów właścicielowi/ce w Galerii Sztuki Warzywniak
Spisanie protokołu odbioru skarbu/ów

Zapraszamy do biura Fundacji Wspólnota Gdańska (ul. Opata J. Rybińskiego 24)
od 1 września do 15 października 2016, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00
Kontakt: Ewa Labenz, tel. 519 166 301, e-mail: [email protected]