Z okazji 388. rocznicy Bitwy pod Oliwą Kompania Kaperska zaprosiła mieszkańców Trójmiasta i turystów do wspólnego świętowania z okazji zwycięstwa na redzie Gdańska 1627 r.

Fot. ze strony www.kompania-kaperska.pl

Fot. ze strony www.kompania-kaperska.pl

Kompania Kaperska to grupa rekonstrukcyjna, która odtwarza realia życia ludzi morza od XVII do XIX w. Skupia się szczególnie na flocie Zygmunta III oraz na brytyjskiej Royal Navy. Kompania wzięła udział lub była współorganizatorem wielu imprez rekonstrukcyjnych, m.in. Bitwa Morska o Twierdzę Wisłoujście, Wehikuł Czasu w Twierdzy Wisłoujście i Faktorii w Pruszczu Gdańskim, Festiwal Tajemnic na Zamku Książ, czy De Slag om Grolle (Holandia).

W ramach obchodów odbył się między innymi przemarsz w centrum Gdańska – ul. Długą, do Bazyliki Mariackiej i złożenie kwiatów na grobie Arendta Dickmanna.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=XJA2MxkzqSQ[/youtube]

Dziękuję Dominice Ikonnikow za sfilmowanie wydarzenia

A tak o wydarzeniu czytamy na stronie rekonstruktorów www.kompania-kaperska.pl (gdzie można też obejrzeć galerię zdjęć):

Obchody święta Bitwy Pod Oliwą w Gdańsku 28 listopada 2015 r. Na początek odwiedziliśmy pomnik bitwy na wzgórzu Pachołek. Maciej Flis przybliżył słuchaczom krótką historię bitwy i wprowadził nas w temat kształtowania tożsamości narodowej. Złożyliśmy znicze przy pomniku i oddaliśmy salwę ku czci poległych. Spędziliśmy również chwilę rozmawiając z ludźmi, którzy chcieli razem z nami czcić ten moment. Następnie udaliśmy się do Bazyliki Mariackiej, by tam złożyć wieniec na płycie nagrobnej Arenda Dickmanna. Przemaszerowaliśmy na Ołowiankę gdzie oddaliśmy salwę pod Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Część z nas wybrała się do Muzeum obejrzeć wystawę ze znaleziskami z wraku Solena. Na zakończenie dnia udaliśmy się do klubu morza Zejman, by tam świętować już we własnym gronie do późnego wieczora.​

Lektura uzupełniająca:
Bitwa pod Oliwą