Główne Miasto w Gdańsku może się poszczycić bardzo ciekawymi nazwami ulic i uliczek. Podczas marcowych spacerów z cyklu Gdańskie Miniatury poznawaliśmy zawody dawnych gdańszczan.
Gdańskie Miniatury
Marcowe spacery śladami zawodowców wiodły uliczkami, których nazwy nawiązują do zawodów wykonywanych w dawnym Gdańsku. Autor trasy wędrówek – Klaudiusz Grabowski, zaprosił uczestników i uczestniczki na ulicę Pończoszników, Piwną, Kaletniczą, Długą i Bogusławskiego, a przewodniczka Ewa Czerwińska starała się nie wychodzić poza ramy wyznaczone przez scenariusz, ale jak zwykle, i ku zadowoleniu spacerujących, zupełnie jej to nie wychodziło:) Narracja Ewy zawsze jest bardzo bogata i wzbudza podziw słuchaczy i słuchaczek, a ja, niżej podpisana mam przyjemność odbierać pochwały skierowane do cicerone. Jest ich tyle, że nie zawsze wszystkie przekażę… wybacz Ewo:)

Kiedy obserwowałam dzieci i młodzież, biorących udział w wędrówkach zauważyłam, że wiosna zdecydowanie zawitała już w ich sercach. Trudno im się było skupić, oj trudno, pocieszał mnie jednak fakt, że starsze grupy pilnie notowały informacje w swoich smartfonach:)
Gdańskie Miniatury

Co było największym zaskoczeniem podczas marcowego spaceru? Z całą pewnością niewielka płaskorzeźba na kamieniczce przy ul. Kaletniczej. Niewielu gdańszczan ją zna. Przedstawia gdańskiego rzemieślnika podczas pracy. Czy jest to kaletnik? Uczestnicy i uczestniczki spacerów już to wiedzą, a pozostałych Państwa zapraszam do lektury na stronie Instytutu Kultury Miejskiej.

Spacerom dla rodzin i grup nieformalnych niestety w żaden sposób nie towarzyszyła wiosna. Wyjątkowo nieprzyjazna pogoda naprawdę nie zachęcała do spacerów. A jednak frekwencja była znakomita. W pierwszym z trzech spacerów wzięło udział aż 120 osób. Bardzo Państwu za to dziękujemy – to daje nam siłę do dalszego działania.

[youtube]https://youtu.be/-7d_TDUDYQQ[/youtube]

[youtube]https://youtu.be/S-JEpX2Zdvk[/youtube]

Zdjęcia ze spacerów dla szkół

Zdjęcia ze spacerów dla rodzin i grup nieformalnych

Organizatorem cyklu jest Instytut Kultury Miejskiej, a jego koordynatorką Anna Urbańczyk. Projekt Gdańskie Miniatury jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN

Gdańskie Miniatury

Tekst i zdjęcia: Ewa Kowalska