Styczniowy spacer z cyklu Gdańskie Miniatury wiódł uliczkami Starego Przedmieścia, a właściwie ograniczył się do bardzo niewielkiej przestrzeni pomiędzy zabudowaniami związanymi z kościołem św. Trójcy, a świątynią pw. św. Piotra i Pawła.

Gdańskie Miniatury

Fot. Larysa Sałamacha

Obszar, który objął styczniowy spacer był naprawdę niewielki, a paradoksalnie czas trwania każdej z wędrówek był nieco dłuższy niż zwyczajowo. Dlaczego? Tematyka związana ze świątyniami na Starym Przedmieściu jest niezwykle szeroka, więc toczącą się na tym skrawku miasta historię, trudno omówić w krótkim w czasie.

Nasza miniaturowa przygoda rozpoczynała się na dziedzińcu kościoła św. Trójcy, związanego z żebraczym zakonem franciszkanów. Ojcem zakonu był św. Franciszek z Asyżu, a jego śladem poszła też św. Klara z Asyżu – figury obojga świętych przywitały nas na kościelnym podwórzu.
W kościele św. Trójcy największą radość uczestników i uczestniczek budziła ruchoma szopka bożonarodzeniowa, od 1981 roku dostępna przez cały rok. Wrzucenie stosownej monety powoduje jej uruchomienie i cały teatr figur rusza… Warto zwrócić uwagę, jak znaczną część szopki stanowią najważniejsze gdańskie zabytki i symbole.
Przylegająca do wielkiego kościoła kaplica św. Anny słynie głównie z wystawianej w niej kopii obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej.
To właśnie w tej kaplicy odprawiał msze św. ostatni z lektorów języka polskiego – Krzysztof Mrongowiusz.

Największą niespodzianką styczniowych Gdańskich Miniatur było dla nas spotkanie (podczas pierwszego spaceru) z ks. prałatem Cezarym Annusewiczem, który nie tylko ciekawie uzupełnił opowieść przewodniczki, ale także odsłonił dla nas, mieszczącą się w ołtarzu głównym, kopię Matki Boskiej Częstochowskiej (bez blizn na twarzy). Poza tym ksiądz na tyle nam zaufał, że… udostępnił nam klucze od świątyni, dzięki czemu wszystkie grupy miały możliwość poznania wnętrza tego niebywałego kościoła.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=u_jgew65n9w[/youtube]

O historii kościołów na Starym Przedmieściu jak zwykle opowiadała dzieciom i młodzieży licencjonowana przewodniczka miejska Ewa Czerwińska.
Autor tekstu, który można pobrać na stronie www.ikm,gda.pl – Ryszard Kopittke, redakcja – Anna Urbańczyk, korekta – Malwina Karczewska, opracowanie graficzne – Agata Graban, pomysłodawczyni projektu – Małgorzata Kmicińska, koncepcja cyklu – Dominika Ikonnikow, Ryszard Kopittke, Klaudiusz Grabowski.

Instytut Kultury Miejskiej i jego działania.