Październikowe Gdańskie Miniatury zaprowadziły nas, uczestników edukacyjnej gry miejskiej, na Stare Miasto.
W roku szkolnym 2014/2105, Gdańskie Miniatury opowiadają o kościołach i szpitalach. We wrześniu wędrowaliśmy po Głównym Mieście, październikowy spacer pozwolił nam poznać kościół p.w. św. Brygidy, św. Katarzyny oraz św. Józefa, a więc te zdobiące Stare Miasto.
Tradycyjnie o historii i tajemnicach odwiedzanych miejsc opowiadała Ewa Czerwińska – licencjonowana przewodniczka miejska. Jej narracja była oparta na materiale przygotowanym przez Instytut Kultury Miejskiej, ale jak to zazwyczaj bywa, Ewa podzieliła się też ciekawostkami zaczerpniętymi ze swoich osobistych przygód z historią.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CZPCuwy8eLU[/youtube]
Zaopatrzeni w mapki uczestnicy i uczestniczki wspólnej wędrówki, mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania gry miejskiej:
1. Tylne wejście do kościoła świętej Brygidy zdobią drzwi przedstawiające sceny związane z „Solidarnością”. Jaką datę można na nich znaleźć po ich zewnętrznej stronie?2. Wchodząc głównym wejściem do kościoła świętej Brygidy, widzimy pamiątkową tablicę z tytułem, który został nadany świątyni przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku. Co to za tytuł?
3. Przez kogo do niedawna były zajmowane kamienice dawnego Domu Kaznodziejów przy ulicy Katarzynki?
4. Jakie zwierzę przedstawione jest na płycie nagrobnej Jana Heweliusza w kościele św. Katarzyny?
5. Jaka data widnieje na fragmencie tabliczki trumiennej Jana Heweliusza, która widoczna jest przy miejscu spoczynku astronoma w gablotce w kościele świętej Katarzyny?
O tym, czy padły prawidłowe odpowiedzi, dzieci i młodzież przekonają się pod koniec semestru, spotkania podsumowującego cykl, mnie natomiast zastanawia, czy Państwo – Czytelnicy iBedekera znają prawidłowe odpowiedzi na postawione pytania? Jeśli nie, zachęcam do spaceru – stosowna mapkę można pobrać na stronie IKM – KLIK.
Rozpoczęłam czwarty sezon współpracy z IKM przy projekcie Gdańskie Miniatury. To dla mnie ogromny zaszczyt i przyjemność, ale także możliwość poznania często fantastycznych grup dzieci i młodzieży. W miniony czwartek, kiedy na naszym spacerze pojawiła się kolejna super-klasa pomyślałam, że jako iBedeker będę chciała wyróżnić grupy szczególne sympatyczne i zaangażowane we wspólne poznawanie Gdańska. W jaki sposób? Tego jeszcze nie wiem, ale do finałowego spotkania na pewno coś wymyślę;)
Twórcy projektu:
Autor: Ryszard Kopittke
Redakcja: Anna Urbańczyk
Podziękowania: ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy
Korekta: Malwina Karczewska
Opracowanie graficzne: Agata Graban
Pomysłodawczyni projektu: Małgorzata Kmicińska
Koncepcja cyklu: Dominika Ikonnikow
Do zobaczenia w listopadzie – będziemy wędrować po Gdańsku bez względu na pogodę, z nadzieją, że ta będzie nam sprzyjać;)
Laryso, dziękuję za miłą współpracę:)
Brak komentarza