W czwartek, 7 października, w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbyła się promocja książki Barbary Szczepuły, zatytułowanej ” Rajski ogród „. Jest to opowieść o losach gdańszczan* – głównie Polaków i o czasie bezpośrednio związanym z II wojną światową – w Gdańsku i na całym Pomorzu. Cieniem kładą się na nich bestialstwa i poniżenia ludzi, którzy jedynie chcieli zwyczajnie żyć.

Krystyna Chwin w omówieniu książki stwierdziła, że volkslista, obozy koncentracyjne, prace przymusowe czy służba w Wehrmachcie, to dla Pomorzan żadne wybory. Coś jednak wybierano – partyzantkę lub zejście od życia podziemnego, bo w końcu istotą każdego ludzkiego życia jest po prostu życie. Woja nie oswaja z niczym – ani ze śmiercią, ani z nędzą. Ona jedynie je przytłacza i przytłumia. Tylko wolność wyzwala enerię i ochotę bycia i życia wśród rodziny, wśród bliskich i przyjaciół, bez względu na narodowość i religię. Życie jest piękne, choć niekiedy trudne .

Książka Barbary Szczepuły o niezbyt ” Rajskim ogrodzie” jest przypomnieniem tamtych złych czasów wojny i okupacji niemieckiej, ale przede wszystkim jest otwarciem do porozumienia i otwartą bramą do pamięci o racjach „panów świata”.

Między ludźmi najwyższą racją jest życie i poszanowanie życia drugiego człowieka, kimkolwiek on byłby …

Autor: Jerzy Gajewicz