Tytuł: Odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. bryg. Antoniego Hedę
Lokalizacja: Dworzec PKP Gdynia Chylonia
Godzina rozpoczęcia: 11.30
Data: 2010-10-11

Na Dworcu PKP Gdynia – Chylonia odbędzie sie uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. bryg. Antoniego Hedę ps. „Szary”, dowódcę oddziałów partyzanckich AK. Honorowym gościem uroczystości będzie córka generała – Teresa Heda-Snopkiewicz.

Z komunikatu prasowego Rzecznika Prasowego UM Gdynia:

Antoni Heda (ur. 11 października 1916 r. w Małomierzycach koło Iłży) to jeden z najwybitniejszych polskich dowódców partyzanckich i podziemia niepodległościowego. Działał głównie na terenie okręgu kieleckiego i radomskiego. Był generałem brygady Wojska Polskiego. Po zakończeniu wojny pozostał w konspiracji, działając w ramach Ruchu Oporu Armii Krajowej, a następnie Delegatury Sił Zbrojnych.

Na czele swojego oddziału, liczącego blisko 250 osób, wsławił się rozbiciem w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r. komunistycznego więzienia w Kielcach, w którym UB i sowieccy funkcjonariusze „Siersza” osadzili 374 więźniów. Po akcji w Kielcach zaprzestał działalności konspiracyjnej i pod zmienionym nazwiskiem, jako Antoni Wiśniewski, wyjechał na Wybrzeże.

Był poszukiwany przez UB i w 1948 r. został aresztowany w Gdyni. Otrzymał cztery wyroki śmierci. Dzięki interwencji byłych oficerów AL, którzy współdziałali z gen. Hedą w 1944 r., karę śmierci zamieniono na dożywocie. Antoni Heda siedział w więzieniach na Rakowieckiej, w Rawiczu i we Wronkach.

Wyszedł na wolność w 1956 r., objęty amnestią. W dalszym ciągu prowadził działalność niepodległościową, m.in. działając w NSZZ „Solidarność”. Przez wiele lat był doradcą kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Zmarł 14 lutego 2008 r. w Warszawie.