Na zaproszenie Towarzystwa „Dom Uphagena”, z prelekcją dotyczącą życia artystycznego w Gdańsku w połowie XX wieku, wystąpił artysta plastyk Andrzej Trzaska – z wykształcenia malarz, z zamiłowania ceramik.

Widownię w Domu Uhagena stanowili głownie przyjaciele artysty z lat studenckich, a całe spotkanie przypominało zjazd studentów. Swobodnej atmosferze wieczoru, zainicjowanej przez prowadzącego spotkanie Edmunda Kizika i podjętej przez Andrzeja Trzaskę,  sprzyjało znakomite poczucie humoru artysty. Jego „grupa wsparcia” – artyści ceramicy, kończący studia w połowie XX wieku, doskonale współdziałali z prelegentem – podpowiadali nazwiska, daty, miejsca.

Andrzej Trzaska pokrótce omówił twórczość ceramików rozpoczynających swoją działalność w latach 50. ubiegłego wieku. Ponieważ pamięć ludzka jest zawodna, wiele pytań pozostało bez odpowiedzi, a to z kolei zachęciło organizatorów spotkania do organizowania prelekcji z kolejnymi artystami, którzy podobnie jak Andrzej Trzaska zechcą podzielić się swoimi artystyczno-trójmiejskimi wspomnieniami.

Zapraszam do obejrzenia fragmentów prelekcji.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=on6ZRQMf9Xs[/youtube]