Festiwal Jazz Jantar to okręt flagowy Klubu Żak. Od narodzin (1973) przechodził burzliwe losy, by od 1997 roku stać się prezentacją tego, co najciekawsze w polskim i światowym jazzie.

Komunikat prasowy:

Obecnie FJJ to sześć bloków tematycznych: mainstreamowy All That Jazz, awangardowy Avant Days, Polska Scena Jazzowa (koncerty odbywają się od lutego do kwietnia), Trójmiejska Scena Jazzowa, Młoda Scena Jazzowa prezentująca studentów gdańskiej Akademii Muzycznej (w jego ramach m.in. dyplomy) oraz bloki dedykowane muzyce europejskiej (w 2012 roku to Norway.NOW) i fascynacjom muzycznym trójmiejskich muzyków (blok: Sygnowano) – w 2012 roku gospodarzem tej części festiwalu będzie Mikołaj Trzaska. W Skandynawii jazz od zawsze cieszył się wysokim uznaniem, a sami muzycy zaliczani są do ścisłej światowej czołówki najbardziej oryginalnych kompozytorów, instrumentalistów oraz improwizatorów.
Mikołaj Trzaska do swego dnia SYGNOWANO: MIKOŁAJ TRZASKA wybrał właśnie Skandynawów: ATOMIC i THE THING, których koncerty 19.10.2012 otworzą FJJ. ATOMIC wykonuje współczesną muzykę improwizowaną z licznymi odniesieniami do tradycji amerykańskiego jazzu – brzmień późnych lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, z szczególnym uwzględnieniem dokonań klasyków Free Jazzu. THE THING to trio free jazzowe, w którego skład tworzy ścisła czołówka free jazzowych improwizatorów w Europie: Mats Gustafsson, Paal Nilssen-Love i Ingebrigt Haker Flaten (także ATOMIC). Sam Mikołaj Trzaska zaprezentuje swój nowy, międzynarodowy projekt MIKOŁAJ TRZASKA QUARTET (21.10.2012 / Mikolaj Trzaska – saksofon, klarnet, Pe-Ake Holmlander – tuba, Olie Brice – kontrabas i Mark Sandres – perkusja).

Skandynawowie mocno zaznaczą swoją obecność na tegorocznym FJJ. Blok Norway.NOW to trzy koncerty: BUGGE WESSELTOFT SOLO (20.10.2012), MIKE MAINIERI & NORTHERN LIGHTS (20.10.2012) i NILS PETTER MOLVAER (21.10.2012). Pianista Bugge Wesseltoft i Nils Petter Molvaer, który w Gdańsku zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty BABOON MOON to pionierzy nu-jazzu. Obaj uczestniczyli w nagrywaniu płyty NORTHERN LIGHTS, wydanej przez amerykańskiego wibrafonistę Mike’a Mainieri, twórcę legendarnego STEPS AHEAD. Na scenie w Żaku, obok Mainieri wystąpi m.in. Bugge Wesseltoft i znakomity kontrabasista Arild Andersen.

Tegoroczne Avant Days na FJJ to także GET THE BLESSING (3.11.2012), który tworzą muzycy Portishead, tworzący muzykę będącą mieszanką trip – hopu, elektroniki i jazzu. W Żaku zagrają materiał z najnowszej płyty OC DC, dedykowanej Ornette Colemanowi i Donowi Cherry’emu. Polska odsłona avantowa na FJJ to LEVITY (2.11.2012) z projektem AFTERNOON DELIGHTS i kIRk (21.10.2012) z MSZĄ ŚWIĘTĄ W BRĄSWALDZIE.

Wątek współczesnej pianistyki jazzowej podobnie, jak w zeszłorocznej edycji FJJ, będzie wyraźny także w tym roku. Obok wspomnianego już Bugge’ego Wesseltofta młode pokolenie będzie reprezentował nadzwyczaj utalentowany 22-letni Amerykanin AUSTIN PERALTA (2.11.2012), mający już w swoim dorobku współpracę z Ronem Carterem, Erykah Badu oraz dwie autorskie płyty (jedna z nich nagrana z muzykami z Cinematic Orchestra), wydane przez Brainfeeder, niezależną wytwórnię z Los Angeles, założoną przez Flying Lotusa. A nazwa Brainfeeder to dzisiaj znak najwyższej jakości.

Jak co roku na Festiwalu Jazz Jantar nie zabraknie wielkich gwiazd, muzyków i zespołów o imponującym dorobku, którzy odegrali w historii jazzu znaczącą rolę. All That Jazz to… WORLD SAXOPHONE QUARTET EXPERIENCE (24.10.2012) i JOHN MCLAUGHLIN & THE 4TH DIMENSION (4.11.2012). WSQ, założony w 1976 roku przez czterech wybitnych i charakterystycznych amerykańskich saksofonistów, wywodzących się z kręgów chicagowskiej i nowojorskiej awangardy, do Gdańska przyjedzie z projektem dedykowanym Jimiemu Hendrixowi. Dzisiaj WSQ to saksofoniści: Olivier Lake, David Murray, Hamiet Bluiett i Tony Kofi. Wystąpią w powiększonym składzie – o basistę i perkusistę. A basista to kolejna legenda: Jamaaladeen Tacuma, który wraz z saksofonistą Ornette’em Colemanem i gitarzystą Jamesem „Blood” Ulmerem wprowadził funkowy jazz lat 70-tych na awangardowe tory jazzu harmolodycznego.

Ale All That Jazz to także NOSTALGIA 77 feat. JOSA PEIT (27.11.2012). W Żaku zagrają materiał z płyty THE SLEEPWALKING SOCIETY, będący fuzją chilloutu, nu-jazzu, ale też folku czy bluesa. Przyjadą do Gdańska z wokalistką Josą Peit, obdarzoną wyjątkowym głosem, której wpływ na całokształt płyty jest ogromny.

To, co wyróżnia Festiwal Jazz Jantar na tle innych festiwali jazzowych to bardzo mocne wsparcie dla lokalnej sceny jazzowej. Blok Trójmiejska Scena Jazzowa 2012 to przede wszystkim nowe projekty: saksofonisty Macieja Sikały MACIEJ SIKAŁA TRIO (27.10.2012), mocnego tria TYMAŃSKI & PUCHOWSKI FEAT. GRZEGORZ GRZYB (28.10.2012) oraz elektrycznego zespołu kontrabasisty Janusza Mackiewicza ELEC-TRI-CITY (3.11.2012). Wokalistka KRYSTYNA STAŃKO (28.10.2012) przygotowuje na jesień nową płytę KROPLA SŁOWA oraz przedstawi 3 dyplomantki z gdańskiej Akademii Muzycznej Gabrielę Janusz, Alicję Serowik, Paulinę Łabę (26.10.2012). A na finał sobotnich wieczorów festiwalowych Młoda Scena Jazzowa, czyli koncerty studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.