Trójmiejskie media solidarnie informują, że autorem pomnika Tatara RP, który Prezydent Bronisław Komorowski odsłonił w Parku Oruńskim, jest profesor ASP w Gdańsku – Sławoj Ostrowski. Tymczasem w pod tekstem, który pojawił się na iBedekerze w przeddzień uroczystości, Czytelnik Maciej Kus napisał:

Autorem nie jest Sławoj Ostrowski tylko pracownia rzeźby „eRZet” z Wrocławia – Maciej Kus, Tomasz Ryfa i Błażej Iwaniak

Skontaktowałam się z autorem komentarza i usłyszałam:

Na uroczystości byłem oczywiście obecny. Informacje co do autorstwa zostały niestety bardzo zaniedbane. Na samej uroczystości nikt nie wspomniał o rzeźbiarzach, a urząd wystosował do nas podziękowania, jednak z pominięciem jednego z nazwisk

Treść powyższego komentarza postanowiłam potwierdzić również u profesora (wszak pana Macieja Kusa nie znam osobiście) i mimo późnej pory odważyłam się zadzwonić:

Zupełnie nie wiem, skąd media wzięły taką informację i nie bardzo wiedziałem, w jaki sposób ją zdementować. Nie jestem autorem tego pomnika. Owszem, były ze mną prowadzone rozmowy, ale nie doszło do porozumienia. Byłoby miło, gdyby członkowie Narodowego Centrum Kultury Tatarów byli nieco bardziej uważni

Jest przykrą, gdańską tradycją, że nazwiska autorów pomników, są najczęściej pomijane podczas ich odsłaniania. Chlubnym wyjątkiem była uroczystość pod pomnikiem Jana Heweliusza, kiedy nazwisko Jana Szczypki padało wielokrotnie, a w oczach rzeźbiarza szkliły się łzy. Szkoda wielka, że ta przyjemność, tak rzadko spotyka i innych artystów.

Pomnik z błędem ortograficznym

Fot. Andrzej Januszajtis

Autorzy pomnika Tatara RP:

Tomasz Ryfa – absolwent ASP Wrocław z pracowni Christosa Mandziosa
Maciej Kus – dyplomant z pracowni prof. Janusza Kucharskiego
Błażej Iwaniak – dyplomant z pracowni prof. Janusza Kucharskiego

Rzeźba została odlana w Odlewni Metali Nieżelaznych „Rombex” w Gdańsku

Dwa dni po odsłonięciu pomnika, z ręki Tatara zniknął buńczuk

Dziękuję panu Dariuszowi Kreftowi za udostępnienie zdjęć zniszczonego pomnika:

Fot. Dariusz Kreft

Dziękuję za pomoc gdańskiej rzeźbiarce Ewie Topolan

Dziękuję Maciejowi Kusowi za udostępnienie zdjęć obrazujących proces powstawania pomnika