Troje gdańskich przewodników – Katarzyna Czaykowska, Anna Perz i Arkadiusz Zygmunt (gdynianin czujący się RÓWNIEŻ gdańszczaninem) postanowiło pomóc świdnickiemu Kościołowi Pokoju.

Gdańscy przewodnicy
Od lewej: Anna Perz, Arkadiusz Zygmunt, Katarzyna Czaykowska

Dlaczego świątynia potrzebuje pomocy? Na facebookowym profilu konserwator świdnickiego kościoła, pani Bożena Pytel wyjaśnia:

„Trzy lata temu rozpoczęliśmy olbrzymi projekt konserwacji północnej ściany Kościoła Pokoju, współfinansowany ze środków europejskich. Prace są zaawansowane i powinny się zakończyć w tym roku. Niestety, całkowicie niespodziewanie dla nas, Urząd Miasta Świdnica wycofał się z połowy obiecanej dotacji, potrzebnej na wkład własny do projektu. Dosłownie i w przenośni zostaliśmy postawieni pod ścianą – jeśli w najbliższym czasie nie uda nam się zebrać 250.000 zł, dalsze prace ratunkowe staną pod znakiem zapytania, a projekt może zostać zaprzepaszczony.”

W pierwszym odruchu Arek zorganizował ZRZUTKĘ. Kiedy jednak zakończyły się obostrzenia w kwestii poruszania się po kraju (związane z covid-19), przewodnicy natychmiast ruszyli znad morza do Świdnicy, do świątyni która kochają w sposób szczególny, aby pomóc jej w sposób niezwykły. Wspólnymi siłami, przy współpracy z Bożeną Pytel stworzyli cykl filmów:


Miał nie przetrwać...”


Barwne opowieści powstały w celu promocji Kościoła Pokoju i organizacji zbiórki funduszy na jego konserwację.

Na profilu YouTube Katarzyna Czaykowska pisze:

Przypominam, Kościół Pokoju w Świdnicy (wraz z Kościołem Pokoju w Jaworze) jest obiektem UNESCO.
Dotacja niezbędna jest do wkładu własnego – dla uzyskania dofinansowania na dokończenie etapu prac konserwatorskich.
Jako, że zrobił się „szum” wokół sprawy, dotacja została przyznana.
Ale !!!
Przyznano ją w MOCNO OKROJONEJ kwocie !!! A więc dano tak, by w praktyce nie dać…
Nasza seria powstała ze świadomości wartości tego obiektu, z obowiązku ratowania niebywałego zabytku, będącego własnością społeczności świata, a będącego jednym z 16 obiektów UNESCO w Polsce.
Seria powstała też by uświadomić, że żadne partykularyzmy nie mają ( a przynajmniej nie powinny mieć) znaczenia w obliczu takiego dzieła sztuki.
Zaproszenie do Zrzutki wciąż aktualne.
KAŻDE 10, 20 złotych MA ZNACZENIE !!!
Dla nas to koszt kawy, dla Kościoła Pokoju to bardzo wiele!

Zachęcam Państwa do wirtualnego zwiedzenia Kościoła Pokoju. Już po pierwszym odcinku będą Państwo rozumieli, że trzeba pomóc.
A tu pożegnanie bohaterów cyklu z widzami: