Czwartek, 24 kwietnia 2014 r. – tuż po godzinie 7 na terenie prac porządkowych pomiędzy ul. Mariacką a św. Ducha, pojawiła się pierwsza wywrotka – jej zawartość została wrzucona do potężnego zagłębienia. Dziura wstydu przy ul. Mariackiej w Gdańsku zaczyna znikać…

Dziura wstydu przy ul. Mariackiej - zasypywanie

Pierwsza wywrotka… / Fot. Grzegorz Szczuka

Akcja zasypywania dziury przy ul. Mariackiej była szeroko promowana, a w ostatnich dniach pojawiła się stosowna informacja w postaci tablicy zawieszonej na ogrodzeniu.

Dziura wstydu przy ul. Mariackiej

Wczoraj rozpoczęto pierwsze prace porządkowe, aby dzisiaj mógł się rozpocząć właściwy proces.

– Przewidujemy, że do zasypania dziury będzie potrzebnych 220 do 250 wywrotek ziemi (17 tonowych). Trzeba też grunt zagęścić i zabezpieczyć instalacje biegnące przez zagłębienie, więc nasze działania będą trwały kilkanaście dni – powiedział przyglądający się pracom Grzegorz Szczuka – Dyrektor d/s Strategii i Rozwoju Fundacji Gdańskiej, głównego koordynatora przedsięwzięcia.

Zasypanie dziury jest pierwszym etapem porządkowania terenu. Jest to akcja społeczna, realizowana z inicjatywy Fundacji Gdańskiej przy współpracy kilkunastu podmiotów zewnętrznych.  II etap zagospodarowywania powstałego skweru rozpocznie się 22 maja, a sfinansowany zostanie przez Radę Dzielnicy Gdańsk Śródmieście w ramach Budżetu Obywatelskiego.