Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza do sopockiego Dworku Sierakowskich na wystawę zorganizowaną z okazji 100-lecia powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Komunikat prasowy:

W ramach wystawy, we wtorek 11 września 2012 r. o godz. 18.00 Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza do Dworku Sierakowskich na projekcję filmu Jana Butowskiego o Polonii Sopockiej.

Wystawę można oglądać codziennie w godz. 12.00-19.00. Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym jest Rosvita Stern.

„ 100 lat temu, w 1912 roku, powstało w Sopocie Gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Pierwsze Gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” utworzone zostało w 1867 roku we Lwowie, cztery lata po upadku Powstania Styczniowego, i szybko stało się ostoją Polskości. „Sokoła” utożsamiano z białym orłem – stał się on symbolem utraconej niepodległości, a jego zrywająca się do lotu sylwetka symbolizowała zerwanie kajdan niewoli.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” jako orędownik polskości i niepodległości było symbolem walki o ojczyznę i dlatego cieszyło się ogromną sympatią Polaków. Do Towarzystwa należały często całe rodziny – od dziadków po wnuki. Zadaniem TG „Sokół” było patriotyczne wychowanie młodzieży, podtrzymywanie polskiej tradycji i kultury oparte na tradycyjnych wzorach moralnych i duchowych, propagowanie szacunku dla języka polskiego, a także przygotowanie militarne do utworzenia przyszłej armii niepodległej Polski” – Rosvita Stern

Wstęp wolny

Tytuł: Wystawa zorganizowana z okazji 100-lecia powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
Lokalizacja: Dworek Sierakowskich, ul. Józefa Czyżewskiego 12, Sopot
Data rozpoczęcia: 2012-09-03
Data zakończenia: 2012-09-28