PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę „Książki Elegantki”.

pan biblioteka gdańskaKomunikat prasowy:

Mówi się, że nie wolno oceniać książki po okładce. Nowa wystawa w PAN Bibliotece Gdańskiej zachęca właśnie do tego. W dobie e-booków i audiobooków zaprezentują się przed Państwem największe piękności w ponad pięćsetletniej historii Biblioteki. Swoje oprawy pokażą woluminy o potężnych gabarytach i maleńkie książeczki, szacowne stare druki, dziewiętnastowieczne kokietki i książki nowoczesne – wszystkie zgodne z kanonami urody i elegancji swoich czasów. Zestawienie książek dawnych i współczesnych pokazuje ewolucję, jaką przeszły książkowe oprawy. Pozwala dostrzec różnice, a może i podobieństwa?

Na wystawie zobaczyć będzie można oprawy książek renesansowych, barokowych, osiemnasto- i dziewiętnastowiecznych, z początków dwudziestego wieku oraz współczesne. Nieczęsto pokazuje się je razem. To wyjątkowa okazja ich porównania i przyjrzenia się tym samym ewolucji sztuki introligatorskiej. Zwiedzający zobaczą oprawy skórzane i pergaminowe, metalowe i z materiału. Dowiedzą się, jak wyglądały ślepe tłoki, czym jest marokin i katenat. Poznają odpowiedzi na liczne pytania dotyczące dawnej książki. Czy prądy w sztuce wpływały na sposób jej zdobienia? Jak bardzo mogły się różnić dwa wydania tego samego dzieła? Co brano ze sobą w podróż przed czytnikami e-booków? Jak wyglądały niemieckie wydania Sienkiewicza?

Na wystawie zostaną zaprezentowane również publikacje wydane po 1945 roku, książki polskie i zagraniczne o różnorodnej tematyce. Ich wyszukane oprawy, łączące nowe techniki z metodami stosowanymi od wieków, pod względem introligatorskiej pomysłowości i fantazji nie ustępują książkom starszym. Różnią się kształtem i rozmiarem, często nietypową budową i obecnością dodatkowych ruchomych elementów – każda niewątpliwie zachwyca mistrzostwem wykonania i przemyślnością w plastycznym ujęciu treści.

Otwarcie ekspozycji uświetni wyjęcie ze skarbca Biblioteki jej najcenniejszych klejnotów: opraw srebrnych, oprawy mozaikowej i z szylkretu. W drodze wyjątku zostaną one pokazane jeszcze raz podczas Nocy Muzeów z 17 na 18 maja bieżącego roku.

Na wernisaż zapraszamy 16 kwietnia (środa) o godz. 13. Wystawa będzie czynna do 23 maja 2014 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

Tytuł: Wystawa „Książki Elegantki”
Lokalizacja: Historyczny gmach PAN BG, ul. Wałowa 15, Gdańsk
Data rozpoczęcia: 2014-04-16
Godzina rozpoczęcia: 13:00
Data zakończenia: 2014-05-23