Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza na „Jestem z Mariackiej” – ulica Mariacka i jej mieszkańcy w obiektywie Anny Marii Czarzastej oraz na wystawę fotografii z okazji „Święta ulicy Mariackiej”.

Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej każdego roku włącza się czynnie w przygotowania Święta ulicy Mariackiej. W najbliższą sobotę 8 września podczas obchodów Święta, w Filii Gdańskiej, będą miały miejsce dwa wydarzenia: wernisaż wystawy fotografii „Jestem z Mariackiej” – Anny Marii Czarzastej oraz prelekcja z pokazem slajdów o kolekcji przedmiotów z cyny „Cynowe przyjemności” – doc. dr inż. Jerzego Wiśniewskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się w Filii Gdańskiej, przy ulicy Mariackiej 42, o godzinie 16.30 a prelekcja z pokazem slajdów godzinie 17.30. Dla wszystkich miłośników ulicy otwarta będzie też pamiątkowa księga wpisów.

Wystawa „Jestem z Mariackiej” to spotkanie z czterema pokoleniami mieszkańców tej najpiękniejszej gdańskiej ulicy. Prezentowane fotografie zatrzymują mieszkańców w ich codziennych czynnościach: w pracy, przy odpoczynku, podczas powrotu do domu ze szkoły, czy zakupów. Przywołując w pamięci ulicę Mariacką zazwyczaj widzimy okazałe przedproża, podświetlane witryny z przepięknym skarbem Bałtyku, dumne rzygacze oraz tłumy turystów. A jak swoją ulicę widzą jej mieszkańcy? Czy dla nich jest równie wyjątkowa? Czy może woleliby opuścić to miejsce, bo przeszkadza im gwar ulicy, bliskość sąsiednich kamienic? A może po prostu są w swojej ulicy zakochani i już nie wyobrażają sobie życia w innym miejscu? Jaką więc historię zapisała w ich pamięci ulica Mariacka?

Anna Maria Czarzasta
Artysta plastyk, kurator sztuki, grafik DTP. W latach 1996 – 2005 prowadziła pracownię plastyczną. Współpracowała z jednostkami samorządu lokalnego oraz placówkami oświatowymi. Zajmowała się kształceniem młodych artystów oraz lokalną animacją kulturalną. W 2004 roku rozpoczęła studia na wydziale Edukacji Artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2008 obroniła pracę licencjacką pt: „Ikonosfera. Fotografia w kulturze wizualnej”. Praca ta obecnie znajduje się w zbiorach bibliotecznych Gdańskiej Galerii Fotografii. Tytuł magistra sztuki oraz dyplom artystyczny z malarstwa pod kierunkiem prof. Andrzeja Dyakowskiego artystka obroniła w 2009 roku. Obecnie zajmuje się grafiką DTP (skład publikacji do druku), projektowaniem graficznym oraz organizowaniem wystaw. Jest autorką plakatów, folderów, okładek i składu komputerowego tomików poezji. W wolnych chwilach angażuje się w działania propagujące kulturę i sztukę. Wspiera projekty edukacyjne i charytatywne. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Prezentowane fotografie nie są jedynie portretami mieszkańców. Równie ważne jest tu otoczenie człowieka – jego ulica, jego dom. Kamieniczki i ich okolica stanowią odrębny temat zdjęć. Wręcz w nich dominują. Piękno architektury łączy się z pięknem ludzkiej postaci, która wraz z wiekiem zmienia się. Fotografie mają za zadanie zatrzymać w kadrze i jedno i drugie.

Tytuł: Wystawa fotografii z okazji „Święta ulicy Mariackiej”
Lokalizacja: WiMBP Filia Gdańska ul. Mariacka 42
Data rozpoczęcia: 2012-09-08
Godzina rozpoczęcia: 17:30
Data zakończenia: 2012-10-08