Muzeum Historyczne Miasta Gdańska pragnie zaprosić na wystawę „Citius, Altius, Fortius. Lokalny wymiar wielkiej idei sportu”.

„Jest to opowieść o ludziach uprawiających sport, a jednocześnie związanych z Pomorzem, Warmią i Mazurami, czyli ziemiami, które w ciągu ostatnich kilku stuleci doświadczyły wielu zmian społeczno-politycznych. Przesuwały się granice, zmieniały warunki życia i stosunki społeczne, po 1945 roku nastąpiła niemal całkowita wymiana ludności, która, mimo wszystko, wciąż znajdowała motywację do uprawiania sportu” – mówi kurator wystawy, dr Janusz Trupinda.

Rok 2012 to nie tylko czas mistrzostw Europy w piłce nożnej, ale także czas igrzysk olimpijskich. Jest to przyczynek do przypomnienia idei olimpijskiej i uświadomienia sobie, że rywalizacja oraz sport był i jest częścią ludzkiej kultury. Wystawa tworzy sposobność do odkrycia tej humanistycznej twarzy sportu. Pokazane zostały idee, jakie niosły ze sobą starożytne i niosą nowożytne igrzyska oraz sylwetki lokalnych olimpijczyków od XIX w. do czasów współczesnych. Poruszono kwestie formowania się nowożytnej idei olimpijskiej, rozwoju sportu zorganizowanego, sportu uprawianego w czasie II wojny światowej, aż do czasów nam współczesnych.

Opowieść tworzy blisko 600 eksponatów ze zbiorów instytucji krajowych i osób prywatnych. Nierzadko obiekty te otrzymały po konserwacji drugie życie i rozbłysną nowym blaskiem. Na ekspozycji znalazły się m.in. medale olimpijskie od 1924 r., przedmioty związane z polskim sportem w Wolnym Mieście Gdańsku (K.S. Gedania, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”), przedmioty dokumentujące igrzyska olimpijskie organizowane w obozach jenieckich oraz pamiątki współczesnych mistrzów. Muzeum Sopotu zadbało o prezentację wyjątkowego zjawiska, jakim był sport uprawiany w tym mieście latem i zimą. Są puchary, odznaki, medal, sprzęt sportowy (m.in. dwa bojery, motor żużlowy).

Prezentacji towarzyszyć będzie szereg imprez towarzyszących, m.in. pokaz samochodów sportowych firmy Mercedes, czy repliki samolotu używanego przez Aeroklub Gdański. Co dwa tygodnie odbywać się będą spotkania ze sportowcami i ludźmi sportu naszego regionu. Rozpoczniemy spotkaniem na temat sportu bojerowego, a później swój udział potwierdzili m.in. Dariusz Michalczewski, prof. Jerzy Młynarczyk, Adam Korol, Leszek Blanik czy Czesław Lang.

Tytuł: Wystawa „Citius, Altius, Fortius. Lokalny wymiar wielkiej idei sportu”
Lokalizacja: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46, Gdańsk
Data rozpoczęcia: 2012-05-25
Data zakończenia: 2012-09-30