Instytut Kultury Miejskiej i Gazeta Wyborcza Trójmiasto zapraszają na Targ Węglowy od 26 sierpnia do 4 września w godzinach 10.00-22.00.

Podziel się własną opinią i pomysłami na to, jak mógłby funkcjonować Targ Węglowy. Zabierz rodzinę i znajomych, zjedz śniadanie na trawie, pograj w badmintona, poczytaj książkę i posłuchaj muzyki. Odkryj Targ Węglowy na nowo!

targ


Odkryj Targ Węglowy na nowo


Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na Targ Węglowy między 26 sierpnia a 4 września w godz. 10.00 – 22.00. W tych dniach zmieni się on w miejsce do dyskusji i dzielenia się opiniami na temat funkcji, jaką mógłby pełnić Targ. Co zrobić, aby stał się placem, na którym mieszkańcy chcieliby spędzać czas? Zapraszamy wszystkich mieszkańców i osoby, dla których ważne jest to miejsce, do wyrażenia swojego zdania. Działania na Targu Węglowym objęte są honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska – Pawła Adamowicza.

Targ Węglowy na te kilka dni zmieni się w przyjazną, zieloną przestrzeń miejską, gdzie będzie można spotkać się zrodziną i znajomymi, zjeść śniadanie na trawie, pograć w badmintona, poczytać książki, posłuchać muzyki, czy po prostu usiąść i poczekać na umówione spotkanie. Mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje opinie i zgłaszać pomysły w specjalnie przygotowanym punkcie informacyjno – konsultacyjnym, który stanie w centralnym miejscu Targu Węglowego i będzie funkcjonował przez cały czas działań w godzinach 10.00 – 20.00.

aranazacja_gdyby

„Pomysł zaproponowania działań na Targu Węglowym wziął się z tego, że za słuszną w naszym przekonaniu rozpoczętą dyskusją na temat tego placu, nie poszło nic poza usunięciem samochodów. Szkoda. Pozostawienie pustego placu nie wystarcza do tego, aby ludzie poczuli, że ta przestrzeń jest „dla nich”. Nasza propozycja to jedna z wielu możliwości zagospodarowania placu, stworzona w bardzo krótkim czasie przez grupę zaangażowanych osób z IKM i nie tylko. Nie chcemy, aby ta aranżacja była traktowana jako konkretna wizja – raczej inspiracja, pokazanie jakiegoś modelu, pokazanie innej „twarzy” Targu. Naszym głównym celem jest spytanie ludzi o to, jak chcieliby aby ten Targ funkcjonował. Z przekonaniem, że zdanie użytkowników będzie kluczowe dla przyszłych decyzji miasta dotyczących zagospodarowania Targu” – mówi Aleksandra Szymańska, Dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

Za projekt i wykonanie aranżacji Targu Węglowego odpowiedzialni są architekci z grupy „Gdyby”. Plac podzielony zostanie na kilka stref: relaksu, gier czytelniczą, gastronomiczną, widownię (przed ekranem, na którym pokazywane będą filmy), a w centrum placu stanie – punkt informacyjno – konsultacyjny. Strefy tworzyć będą wyspy, na których znajdą się lekkie, sześcienne formy. Wzory i wycięcia w kostkach zachęcają do zabawy i układania ich jak klocki. Będziemy zachęcać do samodzielnego aranżowania przestrzeni z wykorzystaniem tych elementów. Dla dzieci zostaną wyrysowane gry podwórkowe.

aranzacja2_gdyby

„Targ Węglowy bez samochodów jest bardzo ładny, ale pusty i mało zachęcający, żeby przez niego przejść, a tym bardziej spędzić na nim trochę więcej czasu. Dlatego przygotowaliśmy tymczasową, dziesięciodniową aranżację tego miejsca pokazującą jedną z możliwych funkcji Targu w przyszłości” – mówi Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej

W weekend, 31.08 – 1.09. od godz. 11 zapraszamy do strefy gastronomicznej na śniadania na trawie. Od godz. 12.00 do 14.00 w strefie aktywnej będzie można poćwiczyć (joga, akrojoga). W innych strefach od 14.00 do 18.00 odbędą się warsztaty z ogrodnictwa hydroponicznego czy warsztaty z sitodruku, na których można będzie samodzielnie wykonać nadruk na torbie lub koszulce (do zakupienia na miejscu). W strefie muzycznej grać będą DJ – także muzykę z płyt przyniesionych przez mieszkańców. Wieczorami będziemy zapraszać na pokazy filmów.

4 września na Targu Węglowym odbędzie się debata połączona z pokazem filmu Andreasa D. Dalsgaarda „Ludzki wymiar”. Film opowiada o zmianach w przestrzeń miejskiej wprowadzanych na świecie przez światowej sławy urbanistę i architekta – Jana Ghela i jego współpracowników. Jan Ghel jest konsultantem przebudowy i reorganizacji miast na całym świecie, mi.in. w Nowym Jorku, Seattle, San Francisco, Sydney, Melbourne. W debacie wezmą udział przedstawiciele miasta, instytucji kultury, aktywiści, członkowie organizacji pozarządowych. Instytut Kultury Miejskiej z Gazetą Wyborczą Trójmiasto serdecznie zapraszają wszystkie zainteresowane osoby do dyskusji na temat funkcji Targu Węglowego.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Współpraca: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Konrada w Gdańsku
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz

 

Tytuł: Targ Węglowy – jaka go czeka przyszłość?
Lokalizacja: Targ Węglowy, Gdańsk
Data rozpoczęcia: 2013-08-26
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Data zakończenia: 2013-09-04
Godzina zakończenia: 22:00