Fundacja Gdańska zaprasza na Święto Miasta Gdańska. Tematem przewodnim 10. edycji są gdańskie dzielnice.

święto miasta gdańska

Czy mają Państwo plany na najbliższą sobotę, 24 maja? Ja serdecznie zachęcam do udziału w Święcie Miasta, które odbędzie się już po raz dziesiąty, a centralnym punktem obchodów będzie Targ Węglowy. Przestrzeń pomiędzy Zespołem Przedbramia a Targiem Drzewnym zatętni życiem już o godzinie 8 rano, aby o 21:40 pożegnać gości pokazem sztucznych ogni.
Oferta spędzenia czasu tego dnia jest ogromna – zachęcam do zapoznania się z obszernym programem, który razem z Partnerami przygotowała Fundacja Gdańska.

Zrzut ekranu 2014-05-20 o 10.58.31

Wczytując się w plan dnia iBedekerowym, a więc miłośników Gdańska okiem, kilka punktów przykuwa moją szczególną uwagę. Już od godziny 9 będzie możliwość wzięcia udziału w grze miejskiej „Śladami Jana Heweliusza” – to naturalna konsekwencja odbywających się w styczniu „Urodzin Jana Heweliusza i Święta Gdańskiej Nauki. O ile zimą wędrowanie ulicami miasta może być uciążliwe, o tyle majowy spacer to czysta przyjemność:) Do udziału we wspólnej zabawie zaprasza Gdańska Organizacja Turystyczna, a uczestnicy mogą zgłosić swój udział w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Długi Targ 28/29.
Kiedy już przejdziemy szlak heweliuszowski, zapraszam na Targ Drzewny. Tutaj, spod pomnika króla na koniu ruszać będą (o godz. 12.00, 13.30 i 15.00) spacery rodzinne, które poprowadzi Aleksander Masłowski. Tym razem, znany między innymi z iBedekerowych spacerów po Gdańsku, cicerone – zaprosi nas na Osiek. Jego tajemnice większości gdańszczanom nie są znane – warto więc skorzystać z okazji i poznać historię tej zapomnianej przez lata części miasta.
A skoro o dzielnicach mowa – od godziny 12.30 do zakończenia Święta warto będzie zatrzymać się na Targu Węglowym przy stoiskach i wystawie „Gdańskie dzielnice i ich tajemnice” – może coś nas zadziwi, zainspiruje? A może prezentacja zachęci liderów z mniej aktywnych części miasta do pokazania się w przyszłości? I proszę się nie przestraszyć, jeśli kogoś „zaatakuje” bryła przestrzenna, przedstawiająca znane gdańskie obiekty. Będzie to znak, że trwa rywalizacja w „Mega grze rodzinnej” z Gdańskiem w tle.

Tradycyjna już parada związana z wjazdem do miasta króla Kazimierza IV Jagiellończyka rozpocznie się pod Bramą Długouliczną (zwaną Złotą Bramą) o godz. 12.30, a dwie godziny później Droga Królewską przejdzie kolejna parada, tym razem Bursztynowa. Jej zwieńczeniem będzie odsłonięcie miniatury Ratusza Głównego Miasta, a jakże – pod ratuszem. Stąd niedaleko będzie na ul. Mariacką 42, czyli do Filii Gdańskiej, w której odbędzie się wręczenie Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury im. Martina Opitza. Po uroczystości, w Wielkiej Zbrojowni będzie miał miejsce QUIZ Gdański i Finał Edycji Obywatelskiej Olimpiady Wiedzy o Gdańsku. Czy wygra ktoś z uczestników tradycyjnych już spacerów iBedekerowych? Mam nadzieję:) A na tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę, aby za rok wystartować w kolejnej edycji olimpiady, od godz. 12 do 18 będą czekały stanowiska Gedanopedii.

W strefie mediów społecznościowych będzie można zobaczyć jak funkcjonuje redakcja Miasta Gdańska i na czym polega codzienna praca redaktorów na profilach miasta na Facebook’u czy Instragramie.

Moc atrakcji, a zatem do zobaczenia!:)

Tytuł: Święto Miasta Gdańska
Lokalizacja: Targ Węglowy, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 9:00
Data: 2014-05-24
Godzina zakończenia: 22:00