Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spotkanie z Peterem Oliverem Loewem, autorem wydanej po raz pierwszy w polskim przekładzie książki, „Gdańsk. Biografia Miasta”. Wieczór poprowadzi profesor Edmund Kizik z Uniwersytetu Gdańskiego.

spotkanie z Peterem Loewem

Komunikat Instytutu Kultury Miejskiej:
Książka Petera Olivera Loewa, w przekładzie Justyny Górny, opiera się na najnowszych badaniach, barwnie i z wyczuciem pisze o ponadtysiącletnich dziejach miasta – zarówno o wielkiej polityce, jak i życiu codziennym, o sprawach gospodarczych i o kulturze. Dotychczas wydana była wyłącznie w niemieckiej wersji językowej. Publikacja Loewa rozpoczyna serię wydawniczą IKM „Miasto”, w której wkrótce ukaże się kolejna publikacja tego autora – „Gdańsk. Przewodnik literacki”.

„Gdańsk to miasto wyjątkowe. Miasto – symbol, miasto – państwo, miasto wielu narodów. Różni ludzie, różne władze i koniunktury przyszły, przeszły i minęły, natomiast jego kolory zostały. Bardzo mi miło, że moja książka o tym pięknym i zarazem trudnym kawałku ziemi, o jego bogatej historii i barwnych historiach, mogła się ukazać po polsku. Mam nadzieję, że wiedza o przeszłości Gdańska ożywia debatę o jego wizjach i przyszłości”. – mówi Peter Olivier Loew.

Książka prowadzi czytelnika przez historię Gdańska, wciąga w środek historycznych wydarzeń, ciekawie i zrozumiale opisuje dzieje ponadtysiącletniego miasta. Zaczyna się od „Gyddanzyc” – tak nazwano miasto w pierwszej wzmiance historycznej z życiorysu św. Wojciecha, który w 997r przejechał przez Gdańsk. Dalej pisarz zabiera nas w podróż w czasie, przez złote (lecz również naznaczone wojnami krzyżackimi) czasy średniowiecza, późniejszy schyłek i ponowny rozwój miasta, aż do momentu, gdy zostało Wolnym Miastem, po II Wojnę Światową i historię „Solidarności”.

Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w dyskusji o Gdańsku, jego tożsamości, kulturze i historii. Po spotkaniu będzie można kupić książkę Loewa oraz uzyskać autograf autora.

Peter Oliver Loew – ur. 1967 we Frankfurcie nad Menem, historyk i kulturoznawca, autor wielu książek i artykułów o historii Gdańska, Polski i stosunkach polsko-niemieckich. Mieszka w Darmstadt, gdzie pracuje w Deutsches Polen-Institut.

Tytuł: Spotkanie z Peterem Loewem, autorem książki „Gdańsk. Biografia Miasta”
Lokalizacja: Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Data: 2013-10-28