Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 zaprasza na wystawę „2,28 km2”, której autorem jest Piotr Połoczański

Piotr Połoczański

Piotr Połoczański – ilustracja do wydarzenia stworzonego na facebooku

Zaproszenie z facebooka:

2,28 km2 to powierzchnia Nowego Portu, jednej z dzielnic Gdańska. Piotr Połoczański ma na swoim koncie setki zdjęć dokumentujących jej mieszkańców, ich życie, otoczenie, atmosferę. Artystę fascynuje dzielnica, jednak najważniejsze jest dla niego spotkanie z drugim człowiekiem. Zapisuje rzeczywistość taką jaka jest, bez upiększania i manipulowania. Jego obrazy są autentyczne i naturalistyczne, tym samym fascynujące.

Oglądając jego fotografie mamy poczucie, że Połoczański wprowadza nas w świat w swoich przyjaciół. Każde ze zdjęć to rozległa historia nowoporckich rodzin, lokalnych rzemieślników, złomiarzy, strażaków, sąsiadów. Poznajemy opowieści magiczne i zabawne, przygnębiające i absurdalne. Tak więc mamy tu sąsiadkę z klatki schodowej, Panią Anię. Mężczyznę w mundurze, dawnego partyzanta i kapelmistrza. Krawca z centymetrem na szyi. Sąsiadów portretowanych co roku na tej samej ławce w Boże Ciało.

Nowy Port został wpisany w rewitalizacyjne plany miasta, zakładające jego modernizację i przebudowę. Połoczańskiemu udało się zapisać panoramę dzielnicy ‘na chwilę’ przed nadchodzącymi zmianami.

Prezentowana w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 wystawa „2,28 km2” jest tylko skromnym wycinkiem wieloletniej twórczości Piotra Połoczańskiego.

Tytuł: Piotr Połoczański i wystawa fotografii „2,28 km2”
Lokalizacja: Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk
Data rozpoczęcia: 2013-07-18
Godzina rozpoczęcia: 19:00
Data zakończenia: 2013-08-18