Marynarka Wojenna i Miasto Gdynia zapraszają na największe międzynarodowe manewry morskie „Baltops” na Bałtyku. Prologiem ćwiczeń będzie tzw. faza portowa w Gdyni. Mieszkańcy i turyści będą mogli nie tylko zobaczyć, ale i zwiedzić większość okrętów uczestniczących w manewrach.

Źródło: www.baltops.mw.mil.pl/

Komunikat prasowy:

Na stronie internetowej można już zobaczyć m.in.: prawie 30 okrętów reprezentujących bandery 12 państw, które wezmą udział w ćwiczeniach, a także plan cumowania i fotografie z poprzednich manewrów.

Okręty udostępnione będą do zwiedzania 3 czerwca, zarówno w Basenie Prezydenta, jak i Porcie Wojennym Gdynia Oksywie. Szczegółowe informacje zostaną wkrótce opublikowane na stronie.

Manewry morskie „Baltops” organizowane są od 1972 r. na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantycki. W 1993 r. zaproszono nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polskę. Od tamtej pory manewry organizowane są w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.

Scenariusz tegorocznego ćwiczenia „Baltops” dotyczy fikcyjnej sytuacji i fikcyjnych państw. Zakłada kryzys lokalny na morzu i na lądzie. Zaistniała sytuacja powoduje przyjęcie rezolucji przez Organizację Narodów Zjednoczonych, wynikiem której ma być przywrócenie pokoju i stabilizacji w regionie. Wokół spornych terenów ustanowiona zostaje wyłączna strefa bezpieczeństwa, niedostępna dla żeglugi, a siły ONZ zostają upoważnione do podjęcia odpowiednich działań, m.in. niedopuszczenia do wspierania terrorystów oraz prowadzenia akcji wymuszania pokoju.

Tytuł: Manewry morskie „Baltops”
Lokalizacja: Basen Prezydenta i Port Wojenny w Gdyni Oksywie
Data rozpoczęcia: 2012-06-01
Data zakończenia: 2012-06-04