Dzięki cyklowi Gdańskie Miniatury uczniowie i uczennice  gdańskich szkół poznają tajemnice dzielnic Gdańska. Trasa ostatniego spaceru wiodła uliczkami i alejkami Brzeźna.

Spacery organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej i iBedeker oparte są na legendach, które wyszukuje historyk Krzysztof Murawski. Ostatnio zafascynował się Brzeźnem, toteż z uczniami i uczennicami oraz przewodniczką Ewą Czerwińską pojawiliśmy się w nadmorskiej okolicy, której mieszkańcy przed laty trudnili się głównie rybołówstwem. Ich sympatycznymi sąsiadami były podziomki, czyli krasnoludki, mieszkające w okolicy dzisiejszego molo w Brzeźnie i mocno zaprzyjaźnione z rybakami. O pełnym niespodzianek życiu ludzi i podziomków opowiadają legendy, których wysłuchaliśmy z ust licencjonowanej przewodniczki Ewy Czerwińskiej. Starsza młodzież przyjęła je z należnym przymrużeniem oka, ale najmłodsi najwyraźniej byli wzruszeni. Być może namówią rodziców na niedzielny spacer po Brzeźnie i wspólne poszukiwanie krasnoludkowych śladów oraz złotych muszelek wyrzuconych do morza przez nieroztropnego rybaka. Ja, po najbliższym sztormie pojawię się na plaży na pewno…

Brzeźnieńskie legendy, to jednak nie tylko wspomnienia o tajemniczych podziomkach, ale także bardziej realne opowieści o Janku Kunie, który poznał w Chinach technologię produkcji  saletry potrzebnej do wytwarzania prochu, czy Jerzym Haffnerze, założycielu kąpieliska w Brzeźnie. Dzieci i młodzież uczestniczący w spacerze znają już te historie, Państwo mogą się przenieść w klimat legend wchodząc na stronę Instytutu Kultury Miejskiej.

Niemałą atrakcją dla uczestników i uczestniczek wycieczki były prezenty ufundowane przez zegarmistrza z ul. Długiej w Gdańsku oraz Biuro Promocji Miasta Gdańska. Radość najmłodszych wywołały czapeczki, ołówki z bursztynem, kolorowe portfeliki, paszporty gdańskie i notesy.

W imieniu organizatorów i Ewy Czerwińskiej bardzo dziękuję za wspólny spacer  i już dzisiaj zapraszam na kolejny, tym razem po Oruni. Uśmiecham się do sponsorów o upominki dla dzieci i młodzieży:)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bT4B0jTWxbg[/youtube]

W spacerze po Brzeźnie udział wzięli:

– Kółko Historyczne ze Szkoły Podstawowej Nr 4, opiekun Krzysztof  Murawski,
– ZSOiZ nr 1 w Gdańsku, klasa 3a, 2 b, 3 c , opiekunka Agnieszka Patryka
– Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa – Koło Miłośników Pomorza, opiekunka Beata Domel,
– Milenka Chuk iMagdalena Chuk,
– Szkoła Podstawowa w Baninie, opiekunki Katarzyna Burdzanowska i Dorota Winter-Rześniowiecka,
– Gimnazjum Gedanensis, klasa I, II i III, opiekunki Wioletta Knitter, Małgorzata Olechnowicz, Agnieszka Glińska i Marzena Bławat.