Barbara Ząbczyk-Chmielewska

Barbara Ząbczyk-Chmielewska

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wykład Barbary Ząbczyk-Chmielewskiej „Towarzystwo Przyrodnicze w Gdańsku”.

Kolejny wykład z cyklu Akademii Dawnego Gdańska odbędzie się w środę, 8 października o godz. 18.00 w sieni IKM. Gościem wieczoru będzie Barbara Ząbczyk- Chmielewska, która poprowadzi spotkanie dotyczące Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku. Opowieść podąży szlakiem znamienitych gdańszczan, którzy byli członkami Towarzystwa i wybitnymi kolekcjonerami sztuki.

Towarzystwo Przyrodnicze zostało założone w 1742 r. przez Daniela Gralatha, burmistrza Gdańska. Zajmowało się m. in. działalnością wydawniczą, ale przede wszystkim jego członkowie byli oddani wielkim damom nauki- fizyce, matematyce, antropologii, medycynie czy etnografii. Działalnością Towarzystwa Przyrodniczego interesował się król Stanisław August Poniatowski, hojnie je dotując. Z Towarzystwem związana jest znana postać Nathaniela M. Wolfa, fundatora słynnej „Dostrzegalni gwiazd”, czyli obserwatorium astronomicznego na Biskupiej Górce, a także archeologa Heinricha Schliemanna, który odkrył Troję, Mykeny oraz Tyryns.

– O Towarzystwie Przyrodniczym można opowiadać bez końca. Wielu jego członków było uznanymi w Europie autorytetami, należącymi do m.in. Towarzystwa Królewskiego w Londynie (Royal Society). Jego historia łączy w sobie tak wiele wątków, tajemnic, wydarzeń i przede wszystkim życiorysów wybitnych gdańszczan, że jedno spotkanie pozostawi duchowy niedosyt – zapowiada Barbara Ząbczyk- Chmielewska.

Barbara Ząbczyk-Chmielewska – kustosz, zajmuje się historią i zbiorami zabytkowymi Politechniki Gdańskiej, organizowała liczne wystawy związane z m.in. księgozbiorem Towarzystwa Przyrodniczego, historią Politechniki Gdańskiej, nauką gdańską, tematyką katyńską. Od 25 lat przewodnik – miejski i terenowy, pilot, instruktor przewodnictwa i krajoznawstwa. Od 16 lat przewodnicząca Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK. Laureatka nagrody Prezesa Honorowego Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej za wytyczanie nowych standardów w przewodnictwie europejskim.

Akademia dawnego Gdańska
Koncepcja i koordynacja: Dominika Ikonnikow.
e-mail: [email protected],
tel: 512 137 630

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, grupa społeczna Metropolitanka

Patronat medialny: Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Histmag.org, iBedeker.pl

Tytuł: Barbara Ząbczyk-Chmielewska i wykład „Towarzystwo Przyrodnicze w Gdańsku”
Lokalizacja: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Data: 2014-10-08