Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska zapraszają na akcję „(Za)czytani w Gdańsku”. Wszyscy są mile widziani: zarówno Ci, którzy z książkami są „za Pan brat”, jak i Ci, którzy chcą czytać więcej i częściej.

(Za)czytani w GdańskuKomunikat prasowy:

Tak jak każda książka potrzebuje godnej oprawy, tak na miejsce „(Za)czytanych” wybrano najbardziej reprezentacyjne lokalizacje w Gdańsku – Długi Targ i Zielony Most. Zarówno w sobotę jak i niedzielę zaczynamy wspólne czytanie w samo południe i czytamy aż do 17.00. Czego mogą spodziewać się osoby, które zdecydują się nas odwiedzić? Organizatorzy zaplanowali bardzo liczne i różnorodne atrakcje.

Będzie można odwiedzić stoiska wydawnictw i oficyn, kiermasz książek, oraz powymieniać się nimi w ramach coraz popularniejszego „bookcrossingu”. Ciekawym punktem imprezy będą z pewnością premiery nowych książek oraz spotkania z autorami.

Chętni, którzy chcieliby się podzielić swoimi prywatnymi zbiorami – niekoniecznie wymieniając – ale np. sprzedając, mogą skorzystać z naszej bezpłatnej przestrzeni kiermaszowej. W tym celu, należy się zgłosić pod adresem [email protected] do środy 25 września. Liczba miejsc jest ograniczona.

W planie znajdują się również specjalne, bardzo ciekawe spacery „Śladami książek po Gdańsku”, które poprowadzi licencjonowana przewodniczka związana z portalem iBedeker, Inka Niemczewska. Odbędą się one w sobotę o godz. 13.00, 14.30 i 16.00. Startujemy spod głównego namiotu na Moście Zielonym.

Co więcej, na czas tego weekendu zabytkowy autobus Ikarus zamieni się w czytelnię i miejsce wymiany książek (book-crossingu), a miłośnicy „słuchania książek” skorzystają z atrakcji oferowanych przez specjalną strefę audiobooków pod Zieloną Bramą.

„Cel jaki nam przyświeca jest jasny. W dobie, w której coraz mniej osób sięga po książki chcemy pokazać, że czytanie jest zawsze modne i atrakcyjne. Rozwija, uczy, fascynuje i poszerza horyzonty czytającego. Do tego jest dla każdego. Nawet dla tych, którzy myślą, że czytać nie lubią. Mocno stawiamy na dzieci i młodzież, aby wyrabiać nawyk czytania już od najmłodszych lat.” – mówi Dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury, Anna Czekanowicz-Drążewska.

To właśnie z myślą o najmłodszych i o całych rodzinach, powstanie stanowisko wielkoformatowej gry planszowej ściśle związanej z książkami. Gra będzie wymagała sprytu, odrobiny szczęścia i naturalnie wiedzy zaczerpniętej właśnie z pozycji książkowych. Młodzi czytelnicy spróbują również swoich sił układając wielkoformatowe puzzle poświęcone postaciom z książek.

Z badań przeprowadzonych w 2010 roku wynika niestety, że w roku 2010 zaledwie 44% Polaków przeczytało jedną książkę. Dla porównania, w Czechach 80%, zaś we Francji 70% mieszkańców sięgnęło po minimum 1 tytuł.

Wspólnie możemy poprawić wyniki naszego kraju.

Tytuł: Akcja „(Za)czytani w Gdańsku”
Lokalizacja: Długi Targ/Zielony Most, Gdańsk
Data rozpoczęcia: 2013-09-28
Godzina rozpoczęcia: 12:00
Data zakończenia: 2013-09-29
Godzina zakończenia: 17:00