Wiktor Aksanas postanowił podarować Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska wartościową kolekcję znaczków i całostek pocztowych z Wolnego Miasta Gdańska. Uroczystość przekazania odbędzie się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta.

Kolekcja znaczków dla MHMG

Komunikat prasowy MHMG:

Oficjalne przekazanie zbioru odbędzie się 20 maja 2011 roku o godzinie 12.00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Podczas uroczystości głos zabiorą: Pan Adam Koperkiewicz, Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Pan Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska, Pan Wiktor Askanas, darczyńca, oraz Pan Edward Hadaś, ekspert Muzeum ds. filatelistyki. Oprawę muzyczną ceremonii zapewni kwartet muzyków z Capella Gedanensis.

Kolekcja obejmuje ponad dwa tysiące znaczków, listów oraz kart pocztowych wyprodukowanych między 1920 a 1939 rokiem w Gdańsku. Zbiór pełen jest unikalnych błędnodruków, które znacząco podnoszą jego wartość. Jego poprzednim właścicielem był ojciec Pana Wiktora Askanasa. Całość wyceniana jest na 156 tysięcy złotych.

Ceremonii towarzyszyła będzie prezentacja najcenniejszych elementów zbioru, do których należą między innymi trzy oryginalne klisze drukarskie w formie zdjęciowej, znaczek nadrukowany do połowy na podwójnej siatce czy przyklejony do wysłanego listu walor o nominale 10 000 000 marek z podwójnie kreślonym „k” w wyrazie „mark”. Zarówno te, jak i pozostałe elementy wchodzące w skład kolekcji zostaną zdigitalizowane i w takiej formie będą mogły zostać udostępnione każdemu zainteresowanemu.

Przekazanie klaserów pod opiekę MHMG jest wydarzeniem o niezwykłej wadze nie tylko dla środowiska filatelistycznego, lecz także dla wszystkich zainteresowanych przedwojenną historią Gdańska.

 

Tytuł: Przekazanie kolekcji znaczków do MHMG
Lokalizacja: Wielka Sala Wety Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 12:00
Data: 2011-05-20