Gdański Archipelag Kultury zaprasza do 31 stycznia 2012 r. na wystawę malarstwa Danuty Joppek, Janusza Janowskiego i Elżbiety Tęgowskiej, zatytułowaną „2 + 1 = 101 w związku ze Związkiem”, a zorganizowaną w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków.

Życiorysy artystyczne twórców:

Danuta Joppek

1989 – dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na wydziale Wychowanie Plastyczne.1990 – dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale Malarstwo i Grafika.

Malarka. Prezentowała swoją twórczość na wielu wystawach w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Litwa). Kilkakrotnie wyróżniona na ogólnopolskich konkursach plastycznych.

W latach 1986-91 zajmowała się scenografią teatralną. Od roku 1990 do 1994 realizowała własne projekty architektury zieleni.

Jej malarstwem inspirowali się poeci, między innymi Andre Verdet (Francja), Piotr Kawiecki, Stanisław Esden-Tempski. I odwrotnie – inspiracją malarską dla Danuty Joppek jest często poezja właśnie. Krytycy sztuki określają jej twórczość jako „abstrakcję liryczną”.

Dyplom na Wydziale Wychowania Plastycznego PWSSP Poznań (1989), dyplom na Wydziale malarstwa i Grafiki PWSSP Gdańsk, pracownia prof. Włodzimierza Łajminga, aneks z rysunku, specjalizacja w pracowni linorytu i litografii prof. Czesława Tumielewicza (1990), prezentowała swoją twórczością na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą (głównie we Francji).

O twórczości pisali i analizowali m.in. : A. Pawlak, P. Kawiecki, J. Janowski, A. Verdet (Fr.), Michel Daudet (Fr.). Obrazy D. Joppek inspirowały twórczość poetycką m.in. A. Verdeta, P. Kawieckiego, Stanisława Esdena-Tempskiego.

Laureatka kilku ogólnopolskich konkursów plastycznych (2003, Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Trójmiasto 2005- wyróżnienie), w latach 1986-91 zajmowała się scenografią, m.in. w teatrze Wybrzeże oraz architekturą zieleni.

Janusz Janowski

Urodzony w 1965 r. w Połczynie Zdroju – polski malarz, teoretyk sztuki, działacz artystyczny, muzyk, od 2006 roku prezes Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Przez większość swojego życia artystycznego związany z Gdańskiem absolwent Liceum Plastycznego w Gdyni oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Macieja Świeszewsiego otrzymał w roku 1994. Współorganizator serii corocznych wystaw pod hasłem Ocalić od zapomnienia, prezentujących dokonania artystyczne nieżyjących malarzy z Pomorza. Przewodniczący kapituły i jeden z pomysłodawców obecnego charakteru Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego. Kurator wielu wystaw malarstwa, rzeźby i fotografii artystów z Polski i zagranicy w gdańskiej Galerii ZPAP.

Elżbieta Tęgowska

Ukończyła studia w PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku. Od roku 1970 należy do ZPAP, od 2009- do GTPS. W latach 1985-1996 pracowała jako instruktor Pałacu Młodzieży w Gdańsku. W latach 1995-2001 jej teksty o sztuce publikowały „Litery”, „ Topos”, i CGT.

Od roku 1992 do 1996 prowadziła galerię ,,Na piętrze” w Gdańsku, a w latach 2009-2011 założyła i była komisarzem ART@GDAŃSK GALLERY (19 wystaw- 93 artystów) Jest autorką i organizatorką projektu „ Sans Frontieres, Sans Limites” w ramach którego w latach 2002-2004 we Francji odbyło się kilkanaście wystaw trójmiejskich artystów. Swoją twórczość prezentowała na wielu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Czterokrotnie otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska, jak również Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska. Została nominowana do nagrody Splendor Gedanansis w roku 2011. W roku 2010 brała udział w przygotowaniu monografii Lucjana Bokińca, założyciela DKF i organizatora Festiwalu Filmów Polskich.