W sobotę, 9 lutego,  swoją działalność zainauguruje kino o profilu studyjnym – „KinoPort”, które działać będzie w nowo powstałym – w ramach projektu rewitalizacji Nowego Portu – Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2.

New Port

Komunikat Biura Prasowego:

Sala do projekcji analogowych i cyfrowych mianem „KinoPortu” ochrzczona została na cześć miejsca, w którym się znajduje. W ramach pierwszego seansu wyświetlony zostanie film uważany za najlepszą niemą komedię wszech czasów i jedno z największych osiągnięć kina sprzed ery dźwięku „Generał” Bustera Keatona z muzyką skomponowaną i wykonaną na żywo przez Marcina Pukaluka.

Otwarcie i podwójny seans z filmami „Generał” (z koncertem Marcina Pukaluka) oraz „Nieściszalni”:
Czas: 9 lutego (sobota) godz. 17.30
Miejsce: Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na wszystkie seanse bezpłatne konieczne są rezerwacje pod adresem: [email protected]
Po odbiór rezerwacji zapraszamy do pół godziny przed danym seansem.

„KinoPort” jest przede wszystkim, kinem studyjnym i ma stanowić alternatywę dla dominujących na mapie Trójmiasta multipleksów. Działalność kina skierowana jest w pierwszej kolejności do mieszkańców Nowego Portu, gdzie oferta kulturalna jest na razie skromna. Jednak szeroki wybór kina europejskiego, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji polskich, oraz amerykańskiego kina niezależnego, powinien przyciągnąć do budynku dawnej łaźni miejskiej kinomanów z całego Gdańska. Poza regularnym repertuarem studyjnym w „KinoPorcie” będzie można zobaczyć klasykę kina światowego, projekty edukacyjne, przeglądy i repliki festiwalowe z udziałem zaproszonych gości.

Już w lutym spodziewać się można szczególnych atrakcji. Pierwsza z nich to cykl dla dzieci i młodzieży „KinoPort dzieciom” obejmujący osiem tytułów wyświetlanych w czasie ferii zimowych. W pierwszych miesiącach działalności kina będzie można zobaczyć także przegląd: Dziesiątka najlepszych
filmów 2012 według miesięcznika „Kino”. Nie zabraknie też inspirujących spotkań. Na wtorki zaplanowano serię pokazów pod hasłem „KinoPasja” – eksperci i entuzjaści danego gatunku lub nurtu w kinie, będą przedstawiać swoje ulubione obrazy. Opowiadanie o filmowych perełkach zapoczątkują wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Krzysztof Kornacki, specjalista w dziedzinie kinematografii polskiej i dr Paweł Sitkiewicz, znawca i fan animacji.

„KinoPorcie” oferuje atrakcyjne ceny biletów (normalny 15 zł) oraz liczne możliwości ulg: dla uczniów i studentów, seniorów, mieszkańców Nowego Portu oraz rodziców z dziećmi w ramach poranków filmowych. Kino zlokalizowane jest 5 minut na piechotę od przystanku „Plac Wolności” linii tramwajowych 10, 14 i 4, a czas przejazdu spod Dworca Głównego PKP to około 20 minut. Wolny od opłat będzie wstęp na cykle „KinoPort dzieciom” i „KinoPasja” oraz w wieczór Walentynowy.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na wszystkie seanse bezpłatne konieczne są rezerwacje pod adresem: [email protected]
Po odbiór rezerwacji zapraszamy do pół godziny przed danym seansem.

Ceny biletów:

15 zł – normalny
12 zł – ulgowy (uczniowie i studenci)
8 zł – seniorzy
8 zł – mieszkańcy Nowego Portu
10 zł – poranek filmowy (bilet dla rodzica + 2 dzieci)
czwartki – 10 zł

Wieczór otwarcia (9.02)

17.30 – projekcja filmu „Generał” z muzyką na żywo Marcina Pukaluka
Generał / General
1927 | 107′ | USA | reż. Buster Keaton, Clyde Bruckman
Rok 1863. Wojna secesyjna. Johnnie Gray jest mieszkańcem Południa i maszynistą kolejowym. Prowadzi lokomotywę „Generał”. Chce wziąć udział w wojnie, ale nie zostaje przyjęty do wojska, gdyż jego zawód jest przydatny dla zaplecza. Niestety jego narzeczona Marty traktuje go jak tchórza, gdyż narzeczony nie walczy na froncie. Niespodziewanie pociąg Johnniego, w którym przypadkowo znajduje się Mary, porywają dywersanci z Północy i bohater rzuca się w pogoń za swoją lokomotywą. Film uważany za najlepszą niemą komedię wszech czasów i jedno z największych osiągnięć kina sprzed ery dźwięku.

Marcin Pukaluk jest zwycięzcą konkursu na nagranie ścieżki muzycznej do filmu „Generał”, zorganizowanego przez polskiego dystrybutora filmu. Firma Vivarto w maju 2011 roku ogłosiła konkurs na nagranie pełnej ilustracji muzycznej do filmu „Generał”, klasyka z lat 20. Aby wziąć udział należało przesłać dziesięciominutową ścieżkę dźwiękową do wybranego fragmentu. Nagrodą była możliwość nagrania autorskiej płyty z pełną ilustracją muzyczną do filmu oraz dodatkowymi kompozycjami zwycięzcy. Zgłosili się młodzi twórcy z całej Polski. Laureatem konkursu został muzykolog i performer, Marcin Pukaluk. W czteroosobowym jury zasiadali od strony Vivarto Mirosław Trębowicz i Justyna Troszczyńska oraz właściciel wytwórni muzycznej Fonografika Jacek Caba i Przemek Sztyler, szef firmy dystrybucyjnej. Marcin Pukaluk od szerokich zainteresowań muzycznych płynnie przeszedł do kina i połączył obie pasje w jedną: granie muzyki na żywo do projekcji filmowych. Jako twórca projektów „Ekran w Mroku” i „Ekran i Rewolucja”, jeździ po kraju wykonując swoją muzykę do arcydzieł niemieckich ekspresjonistów („Gabinet Doktora Caligari”, reż. R. Wiene, „Metropolis”, reż. F. Lang, „Nosferatu – Symfonia Grozy”, reż. F.W. Murnau) oraz klasyki radzieckiego kina niemego („Ziemia”, reż. A. Dowżenko, Aelita, reż. J. Protazanow, „Strajk”, reż. S. Eisenstein). „Nie epatuję techniką gry, staram się nie burzyć toku narracji filmowej, ale się jej podporządkować. Muzyka ma być elementem składowym”, mówi. W kompozycjach wychodzi od prostoty środków, łącząc je z klarowną formą. Jego utwory cechuje perfekcyjność brzmienia i bezbłędne w wyczuciu filmowego dramatyzmu.

20.00 – projekcja filmu „Nieściszalni”
Nieściszalni / Sound of noise
2010 | 98′ | Francja, Szwecja | reż. Ola Simonsson, Johannes Stjärne Nilsson

Detektyw o wymownym imieniu Amadeusz Warnebring wywodzi się z rodziny z ogromnymi muzycznymi tradycjami. Pomimo swoich klasycznych korzeni, policjant namiętnie… nienawidzi muzyki. Kiedy grupa zwariowanych perkusistów postawi na baczność służby porządkowe miasta, wszystkie najskrytsze lęki i fobie Amadeusza nabiorą realnych kształtów. Muzykalni gangsterzy sieją chaos, napadając na banki, szpitale oraz place budowy, z których porywają nie tylko najróżniejsze maszyny, ale także ludzi, aby wygrywać na nich szalone rytmy.