Oliwska Akademia Sztuki rozwija się ponad miarę burzliwie i żywiołowo, więc rusza z nowym programem na styczeń 2013.
W ubiegłym roku działał tylko Wydział Sztuk Plastycznych, a w tym roku zamierzamy uruchomić:
* Wydział Oliwistyki. Katedra Wiedzy
* Wydział Oliwistyki. Katedra Emocji
* Wydział Kaligrafii i Typografii
* Wydział Sztuk Plastycznych
* Wydział Poezji
* Wydział Sztuki Ogrodniczej i Florystyki
A w trakcie roku może jeszcze Wydział Teatralny.
Program na styczeń 2013:
* 15.01. wtorek, 17.00-20.00 Wydział Kaligrafii i Typografii, Adam Kamiński (ASP Gdańsk), Tajemnice znaku (wykład i warsztaty)
* 19.01. sobota, 16.00-17.30, Wydział Sztuk Plastycznych, Janusz Plota (niezależny artysta, kurator, performer), Gdzie jest sztuka? Od Galerii Uffizzi do Sztuki Tranzytowej (wykład)
* 20.01. niedziela, 18.00-20.00, Wydział Poezji, spotkanie z poetą Maciejem Woźniakiem, prowadzenie Sławomir Płatek
* 21.01. poniedziałek, 18.00-20.00, Wydział Oliwistyki Katedra Emocji, Oliwskie wspomnienia Elżbiety Słojewskiej,
* 23.01. środa, 18.00-20.00, Wydział Oliwistyki, Katedra Wiedzy, Andrzej Januszajtis, Katedra i klasztor – pomorski Wawel,
* 26.01. sobota, 12.00-17.00, Wydział Sztuk Plastycznych, Adriana Majdzińska (ASP Gdańsk), Czym jest rysunek?, (wykład i warsztaty)
* 26.01. sobota, 9.00-14.00, Wydział Sztuki Ogrodniczej i Florystyki, Historia ogrodów, Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych, budynek warsztatów szkolnych ul. Czyżewskiego 31 (wykład i warsztaty).
Wykład specjalny – 17.01. czwartek, godz. 18.00-20.00, Opowieść o malarzu i prezentacja książki „Marian Mokwa. Życie i twórczość”, autor: Romuald Tadeusz Bławat.
Wszystkie zajęcia są nieodpłatne i odbywają się w Galerii Sztuki Warzywniak (oprócz Wydziału Sztuki Ogrodniczej i Florystyki).
Na warsztaty obowiązują zapisy: osobiście w Galerii Sztuki Warzywniak (ul. Opata J. Rybińskiego 25) lub przez e-mail: [email protected].
Jednocześnie zapraszamy na wernisaż wystaw malarstwa Sandry Arabskiej i rzeźby Adriany Sitkiewicz w piątek, 18 stycznia o godzinie 18.00.
Zdecydowanie popieram całe przedsięwzięcie. W ubiegłym roku dosyć często zaglądałam do Warzywniaka. Bardzo podobał mi się wykład dr. A. Kamińskiego odnośnie Litery w sztuce. Super rzecz. Pozwoliło mi to spojrzeć na literę jako na wdzięczny model do obróbki i niezwykle ważny : ) ! Ponadto zdecydowanie polecam jakikolwiek kontakt ze sztuką, nawet tę najmniejszą, wytwarzaną przez siebie, przyjaciela, sąsiada. Pozwala to bowiem rozwinąć skrzydła, zmusza do myślenia i przyspiesza poszukiwania. Nasze własne…. Swoją drogą warto by było skorzystać z wykładu Janusza Plota „Gdzie jest sztuka”? może by i padła odpowiedź czym ona jest… ?… pozdrawiam wszystkich „poszukujących”…
Warzywniak – znaczy dobrze i zdrowo! To dla ciała, to dla duszy : ) – jak sama nazwa wskazuje. Polecam!
Warzywniak poznałam w tamtym roku. I dobrze mi było. Cóż, choć teraz z braku czasu jedynie wirtualnie i to od czasu do czasu napełniam się „warzywną” treścią, to chciałabym podkreślić, że to doskonała inicjatywa.
Jeśli ktoś cierpi, że nie zdołała się zapisać na jakieś warsztaty, to nie ma co za bardzo się przejmować, gdyż zawsze są tam też oferowane ciekawe wykłady. Ja pamiętam jeden świetny, który zainspirował. „Litera w sztuce” czy coś na ten kształt…. Prowadził go dr A. Kamiński z ASP. I choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że będzie może schematycznie, może tendencyjnie… może „sztywno jakoś”… to nie. zdecydowanie nie. Do tego stopnia nie, że litery zainspirowały mnie na długo… Włączyły jakiś inny wymiar, pozwoliły rozwinąć skrzydła i popatrzeć z innej perspektywy… to na prawdę ważne, żeby samemu dojrzeć do tego, by coś „zaklikało” w środku i odważyć się… na coś… na co..? każdy sam spokojnie może wybrać. Zachęcam.