Projektornia GAK zaprasza 1 września na kolejną odsłonę Jodowania – koncertów muzyki jazzowej i funkowej nawiązującej do dawnej tradycji koncertów w kurorcie takim jak Brzeżno.

jodowanie Program:

16:00 koncert zespołu Funkloopy

Funkloopy liczy 10 osób i od grudnia 2012 roku pracuje nad kolejną funkową produkcją z Trójmiasta.Zespół wystąpi w składzie: Perkusja – Łukasz Łapiński, Bas – Piotr Gierszewski, Klawisz – MichałCiesielski, Sax. – Michał Sasin Sasinowski, Sax. Tenor – Łukasz Juźko, Trąbka – Emil Miszk, Trąbka 2 -Dawid Lipka,  skrecz – Dj Wojak, Gitara – Kuba Wójcik, Wokal/Rap – Tomasin. Koncert zespołu Funkloopy organizowany jest we współpracy z Akademią Muzyczną w Gdańsku.

17:00 koncert zespołu Almost Jazz Group

Paweł Nowak – akordeon i akordina, Ignacy Jan Wiśniewski – fortepian, Maciej Sadowski –kontrabas iRoman Ślefarski –  perkusja zagrają materiał z debiutanckiej płyty „Accordina”.

18:30 plenerowa projekcja filmu „Plaże Agnes” w reż. Agnes Vardy

Agnes Varda urodziła się w 1929 r. w Brukseli. Jest uważana za ikonę francuskiej Nowej Fali. Jej wczesne filmy – „La Pointe Courte”, „Cleo od 5 do 7” i „Szczęście stanowią” filar nowofalowej estetyki. W 1985 r. zrealizowała „fałszywy dokument” „Bez dachu i praw” nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji. Po śmierci męża, Jacquesa Demy’ego, nakręciła o nim trzy wspomnieniowe obrazy, a w2000 r. – skromny, nakręcony cyfrową kamerą dokument „Zbieracze i zbieraczka”. Przez cały czas dzieli swoje zainteresowanie pomiędzy film i fotografię.

W ostatnich latach Agnès Varda, współtwórczyni Nowej Fali, coraz rzadziej (by nie powiedzieć –wcale) realizuje filmy fabularne. Nie znaczy to jednak, że nie sięga po kamerę. Od kilku lat tworzy niemal wyłącznie dokumenty i zadziwiające instalacje, balansujące na granicy kina dokumentalnego właśnie i stricte plastycznego konceptu.

Pokazywane podczas festiwalu w Wenecji w 2008 roku Plaże Agnès wyrastają z fascynacji zapisywania rzeczywistości. Reżyserka opowiada o samej sobie, o swoim dzieciństwie,rodzinie, inspiracjach. Inscenizowane, oniryczne sceny przeplatają się z fragmentami dawnych projektów i współczesnych obrazów opisywanych przez nią miejsc, a pretekstem do snucia opowieści stają się dla niej – prawdziwie i wyimaginowane – obrazy odwiedzanych przez nią nadmorskich plaż.Komentując spoza kadru kolejne sceny Varda zabiera widzów w przedziwną podróż w głąb siebie: od czasu spędzonego w Belgii dzieciństwa po feministyczne odrodzenie i związek z reżyserem Jaques’em Demy’m. Trudno uwierzyć, że ta dowcipna i urocza kobieta ma już osiemdziesiąt lat.

Agnès Varda tak o swoim filmie mówiła podczas 9. edycji festiwalu Era Nowe Horyzonty:

– Reżyserowanie siebie samej nie było trudne. W tym filmie, na początku biorę lustro. Jest to narzędzie do sporządzenia autoportretu, ale odwracam je do innych – do ludzi, którzy je niosą, do osób, z którymi pracowałam, a wreszcie do widzów. To oni definiują siebie jako świadków mojego życia.

Miejsce koncertów: kolumnada w Parku im. J. J. Haffnera  w Gdańsku Brzeźnie (przy wejściu nr 39 na plażę).