Dzieci z Nowego Portu brały dzisiaj udział w niecodziennej atrakcji. W Zespole Szkół Morskich w Nowym Porcie odbyły się „III Mikołajki w Nowym Porcie”.

Mikołaj z Nowego Portu - Władysław Sudomir

Mikołaj z Nowego Portu – Władysław Sudomir

To już trzecie Mikołajki w Nowym Porcie, ja jednak brałam w nich udział po raz pierwszy. Tuż przed godziną rozpoczęcia zabawy, w kierunku Zespołu Szkół Morskich podążało bardzo wiele dzieci – te młodsze szły z rodzicami, starsze – samodzielnie, w grupkach.
W sporych rozmiarów sali gimnastycznej życie już kwitło – organizowane były stanowiska do konkursów i zabawy, organizatorzy sprawdzali nagłośnienie, a chłopcy trenowali strzelanie piłką do bramki. Z kilkuminutowym opóźnieniem rozpoczął się występ dzieci, które pod okiem katechetki przygotowały przedstawienie przy żłóbku. Nad całością czuwał ksiądz proboszcz Paweł Górny. Występ przejętych artystów został nagrodzony serdecznymi brawami.

Chwilę później uczestnicy imprezy rozpierzchli się po całej sali gimnastycznej, gdzie każdy znalazł coś dla siebie – Łukasz Hamadyk prowadził z harcerzami quiz z nagrodami, pod kierunkiem Marcina Bildziuka ze Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki odbywały się warsztaty plastyczne, z Beatą Dunajewską można było ubierać choinkę, pod okiem Jacka Malko z „Portowca” – chłopcy strzelali bramki, ale największa kolejka ustawiła się do malowania twarzy.

Podczas, kiedy dzieci były zajęte, a ja na dłuższy czas wyszłam poza teren szkoły, „niespodziewanie” pojawił się Mikołaj. To znana postać, mieszkaniec Nowego Portu – Władysław Sudomir – ulubieniec nie tylko dzieci. Przyniósł ze sobą 300 paczek, ufundowanych przez Radę Osiedla Nowy Port. Każde dziecko otrzymało cukierki, lizaki, żelki, czekoladę, pierniczki i wafle. Radość była ogromna.

Kiedy dzieci odebrały paczki, „na scenie” pojawił się pirat i aktor w jednej osobie – Daniel Saulski, śpiewem ubarwiając imprezę i wprowadzając prawdziwie karnawałowy nastrój.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=OLNUs5Iw5tg[/youtube]

W czasie, kiedy dzieciaki były zajęte zorganizowaną zabawą, grupa młodzieży wymyśliła inną rozrywkę, ale „zabiłam ich wzrokiem” i poskutkowało:)

IMG_0516

Ogromna liczba uczestników imprezy świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na tego typu aktywności. Brawa dla organizatorów:)

Czym jest Pakt dla Nowego Portu czytamy na stronie Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki

Pakt dla Nowego Portu – 27 kwietnia 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 55 w Nowym Porcie zostało podpisane partnerskie porozumienie o współpracy, polegające na podejmowaniu wspólnych działań i wzajemnym wspieraniu się w przedsięwzięciach zmierzających do przywrócenia prestiżu dzielnicy oraz dalszej aktywizacji lokalnej społeczności.

Akcjonariuszami Paktu są:
Beata Dunajewska-Daszczyńska – Radna Miasta Gdańska
Kamil Rychlak – Przewodniczący Rady Osiedla Nowy Port
Łukasz Hamadyk – Przewodniczący Zarządu Osiedla Nowy Port
Ksiądz Wiesław Philip – Proboszcz Parafii Św. Jadwigi Śląskiej
Janina Liedke-Jarema – Dyrektor MOPS
Marcin Bildziuk – Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki
Wojciech Bystry – Towarzystwo Pomocy im. Św Brata Alberta
Waldemar Jaroszewicz – szef parafialnego oddziału Akcji Katolicka
Władysław Nagórny – BOM nr 9
Teresa Masłowska – Dyrektor ZSO nr 5
Bożena Tempska – Dyrektor SP 55

Lektura uzupełniająca:
Spacer po Nowym Porcie