Na początku 2013 roku w Gdańsku będzie nam dane usłyszeć m.in, Hauschka w duecie z Hilary Hahn, Lubomyra Melnyka oraz Nilsa Frahma.

Komunikat prasowy:

Klub Żak zaprasza na 3. edycję Festiwalu Dni Muzyki Nowej, która odbędzie się w dniach 18- 20.01.2013. DMN to prezentacja najnowszych tendencji w muzyce współczesnej w sposób kompleksowy i zgodny z zasadą przełamywania nieaktualnych podziałów stylistycznych, wewnątrz muzyki, na korzyść zacierania granic. DMN to przestrzeń, w której spotykają się artyści poszukujący i współpracujący między gatunkami, poszukujący nowych idei i technik wykonawczych, przestrzeń prezentująca najnowsze trendy i z Polski, i ze świata, często w premierowych wykonaniach, przestrzeń, w której miesza się muzyka klasyczna i nieklasyczna. DMN odczarowują stereotypy “niedostępności” muzyki współczesnej oraz dzięki różnorodności gatunkowej, kulturowej i pokoleniowej, docierają do szerokiego grona odbiorców z różnych grup wiekowych. Recenzenci chwalą DMN nie tylko za “poziom muzyki i za ogólnie dobrą organizację, lecz także za czytelną myśl, obecną w programie, który został skonstruowany wokół dwóch osi – smyczków i elektroniki”.

W 2013 roku do smyczków i elektroniki dołączy pianistyka: obok młodego pianisty, Niemca Nilsa Frahma zobaczymy 63-letniego Kanadyjczyka, z pochodzenia Ukraińca, Lubomyra Melnyka i przedstawiciela średniego pokolenia, Niemca Hauschka.

Lubomyr Melnyk, specjalizujący się w unikalnej technice gry na fortepianie (Continuous Music), przywiezie do Gdańska swoją najnowszą płytę, która ukaże się na początku 2013 roku. Continuous Music polega na ekstremalnie szybkim graniu nut i całych ich sekwencji o różnym czasie trwania. Arpeggia nakładają się na siebie i interferują tworząc harmonie, a przy niemalże ciągłym pedałowaniu całość mocno rezonuje. Ujmując to w proste słowa: szybkie odgrywanie kombinacji akordów powoduje utrzymanie nieprzerwanego strumienia dźwięków. Lewa i prawa dłoń pozostają od siebie niezależne i niczym dwa różne prądy tworzą piękną rzekę muzyki.

Nils Frahm podczas DMN wystąpi z repertuarem ze swojej płyty. “Screws” to 9 utworów i tylko 9 palców. Zero muzycznych fajerwerków, tylko fortepian. Jego marcowe i sierpniowe koncerty w Katowicach zostały świetnie przyjęte.

Różni pianiści, różne szkoły pianistyki, ale także różne rodzaje kolaboracji z innymi artystami. Silfra zawiera dwanaście intrygujących utworów, które zabierają słuchacza w podróż po wielu stylach i gatunkach muzycznych. Ten eksperyment improwizatorski to autorski projekt słynnej skrzypaczki Hilary Hahn (2 nagrody Grammy) i słynnego niemieckiego artysty fortepianu preparowanego i kompozytora Hauschki (Vorkel Bertelmann). “Słuchając tego albumu obcuje się z zupełnie nową muzyką. Nie ma tam nic, co można by gdziekolwiek wcześniej usłyszeć”. Inspiracją dla obojga artystów był pozaziemski krajobraz planety Silfra. Płytę wyprodukował Valgeir Sigurosson, z którym współpracowało dotąd wielu artystów, m.in. Bjork.

Festiwal otworzy premiera Inkantynacji w wykonaniu Atmen Trio, nowego kobiecego kolektywu na scenie trójmiejskiej, tworzącego muzykę improwizowaną i eksperymentalną. Utwory skomponowane i zaaranżowane przez AT, opierają się na uniwersalnym działaniu archetypów, mocy inkantacji, wokaliz i improwizacji. Jest to projekt interdyscyplinarny, wykorzystujący, obok muzyki, wizualizacje, ruch oraz światło, wprowadzając słuchacza w magiczny świat rozpięty miedzy nowoczesnością a pierwotnym rytuałem. Liderką Atmen Trio jest Agnieszka Kamińska, tancerka z Teatru Amareya, wokalistka i pianistka.

Gdański zespół NeoQuartet to tylko pozornie instrumenty smyczkowe w czystej postaci. NeoQuaret na DMN zagra: Eunho Chang – string quartet no 1 (premiera polska), R.Wallin – Phonotope 1 na kwartet smyczkowy i komputer (premiera polska), G.Crumb – Black Angels for electric string quartet. NeoQuartet ma w swoim dorobku artystycznym wiele prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia (m.in. Stulgińska, Czerniewicz, Chang).

Kolejny gdański artysta, który wystąpi na DMN to Marcin Dymiter aka Emiter. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu. Emiter używa i łączy różne jakości – lo-fi/ hi-fi, czy też dźwięki powszechnie uznawane za zakłócenia. Tworzy instalacje dźwiękowe – w Żaku, w utworze specjalnie przygotowanym na festiwal – wykorzysta m.in. wentylatory biurowe.

Tytuł: Festiwal Dni Muzyki Nowej
Lokalizacja: Klub Żak,  ul. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk
Data rozpoczęcia: 2013-01-18
Data zakończenia: 2013-01-20