„Energia Pomorzan – skąd ją czerpać i jak z niej korzystać?” – to temat VII Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego, który 12 kwietnia 2014 r., w godz. 10 – 16 odbędzie się w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

 Pomorski Kongres Obywatelski

Słowo „energia” kojarzy nam się z witalnością, optymizmem i siłą. O energii będziemy dyskutować podczas VII Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego – 12 kwietnia br. (sobota) w godz. 10.00 – 16.00 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

Spotkamy się, by rozmawiać zarówno o energii życiowej każdego z nas, jak i energii społecznej, stanowiącej źródło rozwoju naszych wspólnot – ludzi zamieszkujących razem ulicę, dzielnicę czy miejscowość.

Wśród zaproszonych gości są m.in.: dr Janusz Lewandowski, Komisarz Europejski ds. Programowania Finansowego i Budżetu, Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej, Natalia Hatalska, blogerka, ekspert ds. komunikacji, dr Maciej Grabowski, Minister Środowiska, prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog, UMK w Toruniu, Joanna Szczepkowska, aktorka teatralna i filmowa, dr Paweł Fortuna, psycholog społeczny, KUL oraz Elżbieta Benkowska, reżyserka, nominowana do nagrody Złotej Palmy w Cannes.

Obrady odbędą się w siedmiu sesjach tematycznych:

1. Ekspansja zagraniczna pomorskich firm – jak to robić?
2. Dolna Wisła jako dobro wspólne – debata okrągłego stołu
3. Odnawialne źródła energii – jak je wykorzystywać na Pomorzu?
4. Edukacja dla rozwoju – jak wyzwalać energię i rozwijać talenty naszych dzieci?
5. Ulica, dzielnica, miejscowość – lokalna tożsamość jako źródło społecznej energii Pomorzan
6. Wielokulturowe Pomorze – inspiracje, kompetencje, etosy
7. Internet – wyzwalacz czy tłumik energii młodego pokolenia? – debata młodych

O czym będziemy dyskutować? Opisy sesji znajdą Państwo tutaj.

Po raz trzeci w ramach Kongresu zapraszamy na Pomorskie Forum Organizacji Społecznych. Swoje osiągnięcia zaprezentują organizacje społeczne, które na co dzień zarażają mieszkańców Pomorza dobrą energią. Wśród nich są m.in.: Architektura Plus, Rowerowa Gdynia, Pozytywne Inicjatywy oraz Kaszubski Uniwersytet Ludowy.

Wstęp na Kongres jest bezpłatny – wystarczy zarejestrować się pod adresem: www.rejestracja.ibngr.pl

Więcej informacji: www.kongresobywatelski.pl, www.facebook.com

Załączam najlepsze pozdrowienia i do zobaczenia na Kongresie,
dr Jan Szomburg
Prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową
Organizator Kongresu Obywatelskiego

Organizatorem Kongresów Obywatelskich jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. W tym roku odbędzie się VII Pomorski Kongres Obywatelski oraz IX Ogólnopolski Kongres Obywatelski w Warszawie. W Kongresach wzięło udział ponad pół tysiąca panelistów – autorytetów różnych dziedzin życia społecznego i gospodarczego z kraju i ze świata. Kongres stanowi płaszczyznę wymiany myśli, emocji, informacji i pomysłów między różnymi środowiskami i pokoleniami. Jego celem jest otwarta, pozbawiona uprzedzeń i możliwie empatyczna debata publiczna, oparta na wzajemnym szacunku i dialogu. Kongres ma też za zadanie inspirować i motywować do oddolnych działań obywatelskich.

plakat_VII_PKO