Pierwsza niedziela miesiąca wypadła 2 stycznia. W tym czasie większość bywalców Zarazy wciąż jeszcze bawiła się na balach noworocznych. Dlatego spotkanie z Ryszardem Jaśniewiczem i poezją w styczniu postanowiliśmy zorganizować wyjątkowo w drugą niedzielę miesiąca.

Druga niedziela stycznia to tradycyjny termin Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestra jest w naszej rzeczywistości niepowtarzalnym fenomenem. Nie jest to chwilowy zryw, lecz systematyczna praca Owsiaka i jego fundacji, która już po raz 19. doposaża nam szpitale za nasze własne pieniądze. Pokazuje nam, że bez tej całej rządowo-samorządowej biurokracji, wspólnym działaniem, krok po kroku, można osiągnąć rzeczy wielkie.

Orkiestra będzie grać przez cały dzień. Przyjdzie Darek Wilk z sercem na dłoni (i oczywiście to serce będzie można nabyć za drobny wsad do puszki). Około godz. 16.00 wystąpi zespół „Laboratorium pieśni” (Alina Jurczyszyn, Michał Zeltman, Iwona Majszyk, Kamila Bigos). Są świetni i naprawdę warto ich posłuchać.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to typowa praca u podstaw. Jednocześnie Owsiak pokazał nam, że działania pozytywistyczne mogą być jednocześnie dobrą zabawą. Może właśnie dlatego wpadł nam do głów pomysł, by dzień orkiestry uczcić poezją pozytywistyczną. A zatem Jaśniewicz będzie recytował (i Wy będziecie próbowali) naszego największego poetę epoki pozytywizmu – Asnyka. W ten sposób uczcimy orkiestrę zgodnie z naszą zarazową tradycją.

Elementem tej tradycji jest też Michał Wodziński. Jak sam mówi, bardzo lubi nasze spotkania z poezją i nieraz dodaje im blasku recytując mało znane, a ciekawe wiersze „przerabianych” właśnie poetów, albo własne. Tym razem jednak obowiązki służbowe wyciągnęły go nam do Gdyni. Żeby jednak był obecny – przynajmniej duchem – zamówiłam u niego wiersz sławiący systematyczną, pozytywistyczną pracę. Zarówno Ryszarda Jaśniewicza, jak i Jerzego Owsiaka. I napisał. Myślę, że szczerze.

Zatem gorąco Państwa zapraszam do Domu Zarazy – Danuta Poczman

Jaśniewicz recytuje spróbuj i Ty & 19. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Niedziela, 9 stycznia 2011 r.

– godz. 16.00 („Laboratorium pieśni”)

– godz. 17.00 (Jaśniewicz)

(A spróbujcie się spóźnić!!!)