Wzgórze św. Wojciecha nieczęsto bywa celem spacerów mieszkańców Gdańska, o czym przekonaliśmy się podczas weekendowych wędrówek we wrześniu i grudniu minionego roku. Poza mieszkańcami trudno tam spotkać spacerowiczów.

Gdańsk Święty Wojciech – Kanał Raduni

Wzgórze Świętego Wojciecha jest wzniesieniem o wysokości 64,7 m n. p. m., położonym w dawnej miejscowości Święty Wojciech, dzisiaj części Gdańska, leżącej w dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce. Wzgórze wita gości wjeżdżających do Gdańska od południa, a od ruchliwej jezdni oddziela go Kanał Raduni. 
Nazwa miejscowości związana jest z historycznym wydarzeniem – mszą świętą odprawioną tu w 997 roku przez św. Wojciecha (Wojciecha Sławnikowica), czeskiego duchownego katolickiego, męczennika oraz patrona Polski. 
Dla upamiętnienia wydarzeń z X wieku, powstało sanktuarium, w którego skład wchodzi kościół parafialny, Droga Męki Pańskiej oraz gotycka kaplica na szczycie wzgórza.

W XIX wieku, powyżej Kanału Raduni powstał cmentarz parafialny, na którym grzebano zmarłych po zaprzestaniu pochówków bezpośrednio przy kościele.  

Wejścia na wzgórze strzeże figura św. Wojciecha

Rozwidlenie dróg pozwala (na prawo) ruszyć na Drogę Męki Pańskiej lub schodami w kierunku kaplicy.

Drogę Krzyżową kończy Grób Pański, obok którego w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”, posadzono Dąb Pamięci Jana Kołkowskiego.
Szczyt wzgórza zdobi wspomniana gotycka kaplica, która cudem uniknęła zniszczenia podczas jesiennego huraganu.

Kaplica na Wzgórzu św. Wojciecha – wrzesień 2017 r.

Kaplica na Wzgórzu św. Wojciecha – grudzień 2017 r.

Droga powrotna ze wzgórza prowadzi mało wygodnymi schodami ze zdewastowanymi ławkami, które na pewno czekają na dofinansowanie. Może w ramach kolejnego Budżetu Obywatelskiego? 
Wzgórze Świętego Wojciecha czeka na odkrycie nie tylko podczas uroczystości religijnych. Zachęcam Państwa do spaceru:)