W niedzielę, 12 czerwca, w ramach wydarzenia ,,Imieniny Oliwii’’, odbyły się trzy spacery ,,Leniwie po Oliwie’’. Był to dzień rodzinnego świętowania imienin patronki Oliwy – św. Oliwii, zainicjowany przez Olivia Business Centre, we współpracy z Parafią Archikatedry w Oliwie oraz X edycją Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Spacer po Oliwie

Fot. Tadeusz Szczęsny

Spacery poprowadził licencjonowany przewodnik trójmiejski Arkadiusz Zygmunt, na co dzień prawnik, doktorant, pasjonat przyczyn przestępczości i działalności organizacji społecznych. Ale gdy przychodzi sezon, zrzuca oficjalny strój i rusza w teren. A oprowadza od Wybrzeża, aż po Warszawę. W przewodnickiej pracy najbardziej lubi próbować z talerzy, wchodzić w buty i zaglądać pod kołdry ludzi z przeszłości. Tym razem wystąpił w podwójnej roli: przewodnika, ale i słuchacza opowieści rodowitych Oliwian, którzy są najwspanialszą kopalnią wiedzy o dzielnicy.

Pogoda dopisała, zatem nie dziwiło aktywne zaangażowanie licznych uczestników spaceru, którzy chętnie dzielili się własnymi opowieściami, a i z prawdziwą przyjemnością słuchali fascynujących historii opowiadanych przez cicerone. Wśród spacerujących były rodziny ze swymi pociechami, zarówno już samodzielnymi, jak maleńkimi w wózkach; wielu zapalonych rowerzystów, którzy dzielnie pokonywali trasę, prowadząc swe jednoślady; nie zabrakło również psich uczestników ze swoimi właścicielami.
Trasa spaceru wiodła wśród zachwycającej zabudowy Oliwy, między innymi przez Dom Bramny, zwanym potocznie Domem Zarazy, I Dwór Mont Brillant oraz II Dwór, który dawniej zwał się Quellbrunn (Źródlana Studia). W barwnych opowieściach Arkadiusza Zygmunta nie zabrakło słynnych postaci związanych z Oliwą, jak chociażby: Herberta Creutzberga, burmistrza Oliwy, który sprytnie ją zadłużył; Carla Webera, architekta Kościoła Pojednania (Vorsohnungskirche) czy Marii Stumpf – założycielki i dyrektorki szkoły średniej dla dziewcząt (dziś V Liceum Ogólnokształcące).

Jeśli zaś mają Państwo chęć dowiedzieć się co wspólnego miał z Oliwą Marian Pelczar, organizator i dyrektor PAN Biblioteki Gdańskiej czy Kazimierz Kopecki, profesor i rektor Politechniki Gdańskiej – zapraszam do obejrzenia filmowej relacji ze spaceru.

Tekst: Dominika Ikonnikow
Zdjęcia: Tadeusz Szczęsny

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CVfUNpiouN4[/youtube]

Olivia Business Centre