Piękny jest świat gdańskich legend. Pozwala nie tylko najmłodszym odkrywać tajemnice miasta – jego magicznych budynków, dawnych mieszkańców i mieszkanek, czasami śmiesznostek dnia codziennego. Sposobem na ich poznanie może być lektura książki, ale również udział w grze miejskiej Gdańskie Miniatury, połączony ze spacerem z licencjonowaną przewodniczką.

W ubiegłym miesiącu miejska instytucja kultury Gdańsk 2016 i iBedeker zaprosiły uczniów gdańskich szkół na spacer szlakiem legend Starego Przedmieścia. Ze wspólnej zabawy w poznawanie tajemnic miasta skorzystało ponad 160 osób.

Relacja ze spaceru po Starym Przedmieściu

Kolejną propozycją organizatorów Gdańskich Miniatur jest odrywanie tajemnic i zakamarków Starego Miasta – jednej z najstarszych dzielnic Gdańska, przez wielu niesłusznie kojarzonej z fontanną Neptuna, zdobiącą Główne Miasto. W historycznej przestrzeni, ograniczonej ulicami Podwale Staromiejskie, Podwale Grodzkie i Wałową, pyszni się urodą kościół św. Katarzyny, zadziwia historią kościół św. Brygidy, szacunek budzi ceglana bryła Wielkiego Młyna, a spoczywająca na pomniku postać Jana Heweliusza zaprasza do wnętrza Ratusza Staromiejskiego, w którego piwnicach niegdyś astronom przechowywał piwo. Owiana legendami dzielnica warta jest bliższego poznania…

Najbliższa okazja do wzięcia udziału w grze miejskiej Gdańskie Miniatury, nadarzy się 14 grudnia w godzinach (do wyboru) 10, 11.30 i 13. Bezpłatne wycieczki będą się zaczynały na placu przed kościołem św. Brygidy w Gdańsku, przy ul. Profesorskiej 17. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie udziału.

Wszystkie gdańskie szkoły otrzymały z biura Gdańsk 2016 zaproszenie do udziału w zabawie. Sposobem na nauczenie dzieci historii Gdańska może być nauka w szkolnej ławce, może też być wspólne wyjście, spacer i zabawa.

Zaproszenie miejskiej instytucji kultury Gdańsk 2016:

Gdańskie Miniatury to trwający od trzech lat projekt edukacyjny, konkurs i doskonała zabawa dla uczniów, którzy pod opieką nauczycieli odkrywają niezwykłe miejsca w naszym mieście i związane z nimi postacie dawnych gdańszczan.

www.gdansk2016.eu

Wystarczy w formularzu na stronie organizatora- Instytucji kultury Gdańsk 2016 odpowiedzieć na zadane w grze konkursowe pytania, aby wygrać nagrody. W tym semestrze proponujemy tematykę gdańskich legend, które wpisały się w barwną historię i kulturę Gdańska.
Po Starym Mieście oprowadzi Was profesjonalna przewodniczka Ewa Czerwińska, która w ciekawy sposób, z zabawami, wprowadzi uczestników i uczestniczki w świat gdańskich zabytków i legend. Jest to niezwykła okazja, by zapoznać się z historią nadmotławskiego grodu.

Informacje o trasie – www.gdansk2016.eu.
Dodatkową atrakcją dla uczestników spaceru jest obecność podczas wyprawy dziennikarki portalu iBedeker Ewy Kowalskiej. Z wydarzenia powstanie relacja, fotoreportaż oraz film. Wystąpią w nim uczniowie i uczennice Państwa szkoły/ośrodka kultury/grupy nieformalnej.

W związku z obecnością mediów podczas spaceru informujemy, że wzięcie udziału w zabawie jest traktowane jako wyrażenie zgody na publikację wizerunku Państwa kadry pedagogicznej, opiekunów i podopiecznych.

Nauczyciele otrzymają od organizatorów pełną informację o Gdańskich Miniaturach oraz o grach miejskich organizowanych przez Gdańsk 2016 i portal iBedeker.

Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 9 grudnia (piątek) z podaniem nazwy szkoły/ placówki kultury/grupy nieformalnej i ilości uczestników, wybranej godziny oraz telefonu komórkowego i nazwisk osób, które 14 grudnia będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży, na adres e-mail [email protected].

Organizatorzy informują, że zapewniają przewodnictwo po Starym Mieście. Nie zwalnia to Państwa z obowiązku zapewnienia osobom nieletnim opieki zgodnej z obowiązującymi przepisami prawa.
Decyduje kolejność zgłoszeń. Organizatorzy zastrzegają, że w przypadku dużej frekwencji, nie zakwalifikują części grup, o czym poinformują przed 14 grudnia drogą e-mailową.
Organizatorzy zastrzegają, że w przypadku dużej ilości zgłoszeń na wybraną godzinę, będą w konsultacji z grupą zapraszać Państwa na inną porę.

Organizatorzy Gdańskich Miniatur:

Instytucja Kultury Gdańsk 2016, Anna Urbańczyk, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk, tel. 0 58 778 62 76, [email protected], www.gdansk2016.eu
Portal iBedeker

Tytuł: Gdańskie Miniatury – poznaj Stare Miasto przez pryzmat legend
Lokalizacja: Plac przed kościołem św. Brygidy, ul. Profesorska 17, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Data: 2011-12-14
Godzina zakończenia: 14:00