W Muzeum Sopotu odbył się wernisaż drugiej odsłony wystawy „Sopocianie od XVIII do XXI wieku”. Jej pierwsza cześć, już od 7 lipca, zwraca uwagę na ulicach miasta.
Wystawa należy do cyklu projektów zorganizowanych przez Muzeum Sopotuw ramach programu Otwartego Kurortu Kultury, związanego z polską prezydencją UE. Na tablicach stanowiących plenerową część ekspozycji, prezentowane są sylwetki często anonimowych mieszkańców kurortu od XVIII w. – Polaków, Kaszubów, Niemców.
Druga odsłona wystawy, w której otwarciu miałam przyjemność brać udział, to prezentacja multimedialna. Jej koncepcję stworzyła dyrektor Muzeum Sopotu Małgorzata Bucholz-Todorowska, a wykonania scenografii i aranżacji plastycznej podjął się Tomasz Gzowski, we współpracy z Dominiką Gzowską. Ekspozycja zawiera plansze prezentujące widoki dawnego Sopotu i sylwetki znanych mieszkańców Sopotu – współczesnych i tych, którzy już odeszli. Możliwość spotkania podczas wernisażu kilkorga bohaterów ekspozycji, dodawała wieczorowi specjalnego klimatu. Alina Afanasjew, Krystyna Łubieńska czy Per Oscar Dahlberg razem w innymi gośćmi wernisażu oglądali filmy… o sobie. Te krótkie opowieści filmowe zrealizował Jerzy Afanasjew junior, a od strony technicznej projekcje przygotował Paweł Maciakowski. Nad właściwym przebiegiem wieczoru czuwała Karolina Babicz i Justyna Gibbs, które również brały udział w tworzeniu projektu.
Ideą wystawy jest pokazanie Sopotu pozbawionego ksenofobii, otwartego, wielokulturowego i wielonarodowego. Nowoczesna w formie ekspozycja zachęca do poznawania historii poszczególnych jej bohaterów, a przez ich pryzmat pozwala poznać historię Sopotu i jego klimat. Podczas wernisażu trudno było prześledzić sylwetki wszystkich bohaterów, trudno było obejrzeć wszystkie pocztówki i filmy nakreślające postaci osiemnaściorga sopocian. Jak powiedział Tomasz Gzowski, na dokładne poznanie wystawy trzeba przeznaczyć około dwóch godzin. Zapewniam, że nie będą to godziny stracone. Nowoczesna prezentacja jest kapitalną lekcją historii kurortu od XVIII w do dzisiaj.
Obie wystawy, plenerowa i wewnątrz Muzeum Sopotu, będą czynne do 9 września 2011 r.
Fantastyczna wystawa!Bardzo duży wkład pracy w powstanie tej wystawy włożyła p. Anna Badowska-stoi przy p. Tomaszu Gzowskim,zdjęcie 13.