Na dziedzińcu im. Jana Heweliusza Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej odbyła się konferencja „Wodne historie Gdańska”, połączona z ogłoszeniem wyników konkursu studenckiego na koncepcję zagospodarowania Targu Maślanego w Gdańsku. 

Lucyna Nyka podczas konferencji

Konferencję zorganizowali: Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Zarząd Gdańskich Melioracji Sp. z o.o.

Miejsce spotkania (moja ukochana uczelnia), szalenie ciekawy temat i osobowość głównego organizatora konferencji – Andrzeja Chudziaka spowodowały, że swoją obecność na konferencji uważałam za szalenie miły, ale wręcz obowiązek. Niestety tego samego dnia prowadziłam w przedszkolu zajęcia w ramach programu Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka po Gdańsku, i nie miałam możliwości być od początku. Opuściłam ogłoszenie wyników, powitanie wygłoszone przez prezydenta Pawła Adamowicza – ale w sumie tyle razy słyszałam jego słowa, że chyba nie jest już w stanie mnie niczym nowym zaskoczyć (przepraszam Prezydencie, musiałam:)) oraz prezentację wspomnianego Andrzeja Chudziaka.

Kiedy wreszcie dotarłam na dziedziniec, o możliwościach ożywienia dróg wodnych w Gdańsku opowiadała prof. Lucyna Nyka z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Swoją fascynacją pływającą architekturą – zarażała słuchaczy. Malowała słowem obrazy nowego kanału poprowadzonego przy muzeum w Liverpoolu, teatru na wodzie w Amsterdamie, obiekty wchodzące w wodę w Dortrechcie, czy pływające domy w Ypenburgu.

– Trzeba szukać związków z wodą, nie tylko myśleć o kosztach, stymulować rozwój miasta – podsumowała swoje wystąpienie.

Prezes Zarządu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo – Kanalizacyjnej Sp. z o.o. – Jacek Skarbek, podjął temat poprawy atrakcyjności przestrzeni publicznej urządzeniami wodnymi w Gdańsku.

– System wodociągowy i kanalizacyjny składa się z ponad 200 obiektów, rozprzestrzenionych w różnych częściach miasta. Są w lesie, w środku miasta, mają różną historię… Zadaliśmy sobie pytanie – czy mogą wyglądać ciekawie? Czy musimy korzystać tylko z rozwiązań katalogowych? Czy my, jako mieszkańcy miasta, możemy mieć wpływ na to, jak mają wyglądać? Czy te obiekty o funkcjonalności wodociągowej, mogą się otworzyć na mieszkańców? I wreszcie, jak zadbać o historię gdańskich wodociągów – rozpoczął swoją narrację.
Oglądając i słuchając prezentacji nie mogłam się nadziwić – prezes, a tak ciekawie opowiada? Przepraszam wszystkich prezesów, ale najczęściej z ich ust padają kwoty, daty i obietnice – tym razem zasłuchana „zwiedzałam” Gdański Szlak Wodociągowy ze zbiornikami: Stara Orunia i Stary Sobieski, a oczyma wyobraźni podziwiałam widok z tarasu wieży ciśnień Kazimierz.

Pod koniec konferencyjnego dnia (i po zajęciach w przedszkolu), byłam już tak zmęczona, że po jak zwykle ciekawym wystąpieniu Andrzeja Januszajtisa, który opowiadał o tym, jak Gdańsk na przestrzeni wieków wykorzystywał wodę (tak, o kładce też było:)), postanowiłam po angielsku się „ulotnić”. A jednak zostałam… Z prawdziwą przyjemnością wysłuchałam wykładu Dyrektora SAUR Neptun Gdańsk – Stanisława Mikołajskiego, który przybliżył historię powstawania gdańskich wodociągów, omawiając kolejno powstające ujęcia, i co mi szalenie przypadło do gustu – przedstawił wizualizację długości sieci wodociągowej, porównując ją do sieci drogowej.

– W 1912 r. mieliśmy 150 km sieci, czyli doszliśmy do końca autostrady płatnej pod Toruniem. – mówił

Rozwój sieci wodociągowej w Gdańsku

Rok 1945 to 305 km rurociągów dostarczających wodę:

Rozwój sieci wodociągowej w Gdańsku

Dzisiaj to 1395 km magistrali:

Rozwój sieci wodociągowej w Gdańsku

Podczas konferencji wystąpili również:
Dr Jacek Bielak, Instytut Historii Sztuki, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego: „Budynek Gimnazjum Akademickiego autorstwa C.F. Schinkla a przemiany kostiumu stylistycznego Gdańska w XIX stuleciu”
Mgr inż. Patrycja MikosStudnicka, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Katedra Hydrotechniki, Politechnika Gdańska: „Panta rhei oczami hydrologa, czyli jak Cysterska Stricza stała się współczesną Strzyżą”
Maciej Lorek, Dyrektor Wydziału Środowiska, Urząd Miejski w Gdańsku: „Finansowanie gospodarki wodnej w świetle wyzwań Unii Europejskiej”

Konkurs na zagospodarowanie Targu Maślanego

Na konkurs wpłynęły dwadzieścia cztery prace – 12 z Politechniki Gdańskiej, 10 z Akademii Sztuk Pięknych i 2 z Sopockiej Szkoły Wyższej.
Komisja Konkursowa przyznała: trzy pierwsze nagrody równorzędne o wartości 5 000 zł każda i pięć wyróżnień równorzędnych o wartości 1 000 zł każde. Ponadto przyznano nagrody specjalne: Prezesa „Gdańskich Melioracji” Sp. z o.o. o wartości 1 500 zł, Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej o wartości 1 500 zł oraz Prezesa Ekolanu S.A. o wartości 3 000 zł i 2 000 zł.

Czy któraś z tych prac zostanie zrealizowana? To czas pokaże…

 

PAWEŁ BAZYLEWICZ MATEUSZ BUTKIEWICZ PIOTR CIOŁKOWSKI

Fot. materiały prasowe

Wyróżnienie równorzędne – Paweł Bazylewicz, Mateusz Butkiewicz, Piotr Ciołkowski

MAJA STRUŻYŃSKA ALICJA KEMPA

Fot. materiały prasowe

Wyróżnienie równorzędne – Maja Strużyńska, Alicja Kempa

PAULINA WILSZEWSKA KAROL SZULC IGOR SZÓSTAKOWSKI

Fot. materiały prasowe

Wyróżnienie równorzędne – Paulina Wilszewska, Karol Szulc, Igor Szóstakowski
Nagroda specjalna – Prezesa Ekolanu S.A.

KONRAD DAWIDOWICZ MACIEJ DUDA ŁUKASZ TAŃSKI TOMASZ ŻARNOWSKI

Fot. materiały prasowe

Wyróżnienie równorzędne – Politechnika Gdańska – Konrad Dawidowicz, Maciej Duda, Łukasz Tański, Tomasz Żarnowski

MAGDALENA DŁONIAK MAGDALENA ROGOWSKA

Fot. materiały prasowe

Wyróżnienie równorzędne – Politechnika Gdańska – Magdalena Dłoniak, Magdalena Rogowska

FILIP CHOJNACKI

Fot. materiały prasowe

I nagroda równorzędna – Sopocka Szkoła Wyższa – Filip Chojnacki

JAKUB SAMPŁAWSKI CEZARY ADAMOWICZ

Fot. materiały prasowe

I nagroda równorzędna – Akademia Sztuk Pięknych – Jakub Sampławski, Cezary Adamowicz

JOANNA POLEWCZAK

Fot. materiały prasowe

I nagroda równorzędna – Akademia Sztuk Pięknych – Joanna Polewczak

Marta Zaborowska-Mućko Marta Możdżyńska Hanna Studzińska

Fot. materiały prasowe

Nagroda specjalna Prezesa „Gdańskich Melioracji” Sp. z o.o. – Politechnika Gdańska – Marta Zaborowska-Mućko, Marta Możdżyńska, Hanna Studzińska

FILIP CHOJNACKI

Fot. materiały prasowe

Nagroda specjalna Dziekana Wydziału Architektury PG – Sopocka Szkoła Wyższa – Filip Chojnacki

AGNIESZKA ROSIŃSKA PAWEŁ RYDZEWSKI

Fot. materiały prasowe

Nagroda specjalna Prezesa Ekolanu S.A. – Politechnika Gdańska – Agnieszka Rosińska, Paweł Rydzewski

Nagrodzeni w konkursie

Konferencja „Wodne historie Gdańska” była wielowątkowa – każdy obecny mógł w niej znaleźć temat, który go interesuje w sposób szczególny. Była historia, szczypta inżynierii sanitarnej, architektura i jak zwykle… finanse;)
Czekam na kolejną inicjatywę prezesa Andrzeja Chudziaka;)