Lokalni Przewodnicy oraz Opowiadacze Historii Dolnego Miasta zorganizowali dla mieszkańców Gdańska spacer, którego motywem przewodnim była rzeźnia w Gdańsku. Wspólnie próbowali odpowiedzieć na pytanie: Czy okolice byłej rzeźni to już, czy jeszcze Dolne Miasto?

Brama Żuławska spacer

Fot. Łukasz Kołodziej

W dawnej rzeźni, po wojnie zwanej Zakładami Mięsnymi w Gdańsku, byłam zatrudniona od 1981 do 1992 roku, toteż spaceru wokół jej pozostałości nie mogłam opuścić. Wędrówkę poprowadzili Opowiadacze Historii Dolnego Miasta i Lokalni Przewodnicy – Jacek Górski, Ela Woroniecka, Dariusz Słowikowski i Andrzej Ługin – admin fanpage na Facebooku – Gdańsk, Strefa Prestiżu.

W spacerze, któremu na przemian towarzyszyło słońce i ulewny deszcz, wzięło udział niemal dwieście osób zainteresowanych okolicami dawnej rzeźni. Wędrówka rozpoczęła się przy Stągwiach Mlecznych, wiodła ulicami Szafarnia, Na Stępce i Jana Dziewanowskiego, aż wreszcie uczestnicy osiągnęli zasadniczy cel – zdewastowane dzisiaj tereny dawnej rzeźni w Gdańsku. Ta część spaceru budziła najwięcej emocji i towarzyszyło jej najwięcej komentarzy ze strony jego uczestników. Jednocześnie był to koniec mojego udziału w spacerze. Pozostali uczestnicy w znacznej liczbie, mimo pogarszającej  się pogody, dotrwali do końca ciekawej wędrówki.

Lektura uzupełniająca:

Zakłady Mięsne w Gdańsku – i co dalej?

Zapraszam do obejrzenia krótkiej relacji filmowej:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=c49UK6jVWgA[/youtube]