Piszą o Trójmieście, to najnowszy iBedekerowy cykl – subiektywny, tygodniowy przegląd informacji umieszczonych w Internecie, a poświęconych Gdańskowi, Gdyni i Sopotowi. Zapraszam do lektury:)
W pierwszym odcinku niedzielnego cyklu „Piszą o Trójmieście„, przeczytamy o kościele św. Jana i kładce przez Motławę, zajrzymy do tuneli wzdłuż Trasy Słowackiego i na ulicę Ogarną. Dowiemy się co o współczesnej architekturze sądzi Jacek Friedrich i dlaczego Mieczysława Piasecka maluje obrazy. Zajrzymy też do Oliwy, Gdyni i na pas nadmorski w Gdańsku. Zapraszam:)
Kościół św. Jana w Gdańsku
O kościele św. Jana w Gdańsku mówi się ostatnio dużo, a to między innymi za sprawą dwóch wydawnictw – książki „Kościół św. Jana w Gdańsku. W kręgu kultury sepulkralnej” oraz albumu ze zdjęciami świątyni. Warto sięgnąć po obie pozycje, ale przede wszystkim odwiedzić kościół. O świątyni pisze Jowita Kiwnik:
Kładka przez Motławę
Kładka przez Motławę, która ma pochłonąć około 13 milionów złotych, wciąż budzi emocje. Konkurs na koncepcję architektoniczną został rozstrzygnięty w listopadzie 2012, ale przejść po niej będzie można najwcześniej w 2015 roku. O to, dlaczego tak późno, pyta Katarzyna Moritz:
Trasa Słowackiego i tunele
Do dzisiaj nie miałam okazji osobiście zajrzeć do tuneli przy nowej Trasie Słowackiego. Po wpisie Bartosza Cicharskiego nie jestem pewna, czy szybko się tam pojawię…
Ulica Ogarna
Katarzyna Włodkowska pyta kiedy ulica Ogarna zacznie tętnić życiem, a Dariusz Słodkowski, szef komisji rewitalizacji przy Radzie Miasta Gdańska nie wątpi, że to nastąpi, ale prosi o uzbrojenie się w cierpliwość:
Jak stworzyć architektoniczny symbol miasta?
Na to pytanie postawione przez Jowitę Kiwnik odpowiada historyk sztuki, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i znawca dziejów architektury modernistycznej – Jacek Friedrich. Ech, z rozrzewnieniem wspominam spacer zorganizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, a prowadzony przez Jacka Friedricha – szlakiem modernistycznych budowli Gdańska. Zapraszam do lektury wywiadu:
Osobowość Oliwy
Mieczysława Piasecka jest częstym gościem Domu Zarazy. Dziewięćdziesięcioletnia dama jest zawsze nienagannie ubrana i przygotowana do każdej dyskusji. O swoich dramatycznych losach opowiadała na antenie Radia Gdańsk. Jej „spowiednikiem” był Włodzimierz Raszkiewicz [materiał do odsłuchania]:
Nasypy a Pomorska Kolej Metropolitalna
Miłośnicy Gdańska z coraz większą troską spoglądają na przygotowania do budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Wśród nich jestem i ja – wychowana „pod wałem” na Strzyży. Bardzo popieram inicjatywę budowy PKM, ale po przeczytaniu poniższej informacji ogromny żal ścisnął moje serce. Czas ponownie sięgnąć po książkę Pawła Huelle „Weiser Dawidek” oraz oczywiście udać się na spacer. O nowej inwestycji pisze Maciej Naskręt:
Aniołki jakie są…
Czy znają Państwo Aniołki? Dawniej piękny fragment miasta, dzisiaj popada w ruinę:
Ulica Sarnia
Rusza przebudowa ulicy Sarniej w Gdańsku. Powstanie jezdnia i chodnik oraz kanalizacja deszczowa. Przebudowana zostanie również sieć wodociągowa, elektroenergetyczna i oświetlenie. Cieszą się mieszkańcy, ale również spacerowicze;)
Park Naukowo Technologiczny
Gdynia może się poszczycić największym parkiem technologicznym w Polsce. Do nowych biur wprowadzają się już nowe firmy.
Wieżowce w pasie nadmorskim?
„Nie jest żadną nowością, że jesteśmy przeciwni wieżowcowi w pasie nadmorskim. Co więcej, uważamy, że o ten teren powinien być powiększony Park Reagana, który dziś już jest intensywnie odwiedzany przez mieszkańców Przymorza, Zaspy i innych dzielnic naszego Miasta (co cieszy!), a latem przy pięknej pogodzie dosłownie pęka w szwach” – piszą Agnieszka Owczarczak i Szymon Moś:
Smakowity deser
Na deser proponuję znakomity tekst mówiący o tym, jaki Gdańsk NIE jest:)
Zebrała: Ewa Kowalska
Bardzo dobry pomysł. 🙂 Niestety nie mój, buuu. 🙂