Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej uzyskało najwyższą ocenę w ramach systemu kategoryzacji punktów IT, prowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną. Cztery gwiazdki to duży zaszczyt, ale również wyzwanie, ponieważ obiekt ten stał się wizytówką całego regionu i ma być przykładem dla innych lokalnie funkcjonujących centrów – taką informację otrzymałam przed chwilą od Krystyny Hartenberger-Pater – dyrektor biura Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Natychmiast tą miłą wiadomością dzielę się z Państwem.

Informatorzy PCIT

Katarzyna Lenczewska, Iwona Radziszewska, Aleksander Masłowski i Andreas Kasperski / Fot. Materiały prasowe PCIT

Katarzyna Lenczewska, Iwona Radziszewska, Aleksander Masłowski i Andreas Kasperski – to oni są pierwszymi ambasadorami Gdańska, to oni mają pierwszy kontakt z turystą przyjeżdżającym do miasta, i oczekującym fachowej pomocy – „urzędują” przecież na początku Drogi Królewskiej. Wielokrotnie obserwowałam ich pracę w Bramie Wyżynnej i za każdym razem jestem pełna podziwu dla nich. Fachowość, uśmiech i spora dawka cierpliwości (często bardzo potrzebna:)) – to ich dzień powszedni. I nie, że wystawiam im laurkę – naprawdę podziwiam:)

A oto treść emaila:
Kategoryzacja ma na celu podnoszenie standardów obsługi turystów oraz wyróżnienie tych miejsc, które w szczególny sposób realizują założenia Polskiego Sytemu Informacji Turystycznej. Pomorskie Centrum IT docenione zostało za wysoką jakość świadczonych usług, jak również innowacyjne podejście do prowadzenia tego typu placówki. Na fakt przyznania najwyższej z możliwych ocen przyczyniła się również wykwalifikowana kadra pracowników posiadająca doświadczenia przewodnickie i obsługująca gości, aż w 7 językach. Pomorskie CIT jest czynne 7 dni w tygodniu, w sezonie wysokim także w wydłużonych godzinach (9-20 od poniedziałku do piątku oraz 9-18 w weekendy). Wyposażone jest w 3 infokioski – multimedialne urządzenia, prezentujące turystyczny potencjał województwa, jest również przygotowane zostało do obsługi gości niepełnosprawnych.

PCIT LOGO-PLCztery gwiazdki to doskonały prezent urodzinowy dla Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej – komentuje Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego i Honorowy Prezes PROT -Dokładnie 22 maja mija rok od inauguracji PCIT, w tym czasie zebranych zostało wiele cennych doświadczeń, które pozwolą na jeszcze sprawniejsze zarządzenie obiektem. Adaptacja zabytkowego budynku finansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego doskonale połączyła XVI wieczną tradycję z nowoczesnością Interaktywnego Sytemu Informacji Turystycznej – podsumowuje Marszałek Struk.

Zlokalizowane na początku historycznej, gdańskiej Drogi Królewskiej Centrum w ciągu pierwszego roku funkcjonowania odwiedziło już przeszło 60 tys. gości. Blisko 60% z nich stanowili turyści zagraniczni głównie z Niemiec, Skandynawii i Rosji. Niemniej jednak PCIT stało się również popularnym miejscem wśród mieszkańców Trójmiasta i województwa pomorskiego. Mogą tutaj nie tylko znaleźć inspiracje do zaplanowania krótkich wyjazdów weekendowych ale także skorzystać z wielu ofert dodatkowych. Dużą popularnością cieszą się organizowane cyklicznie już tzw. dni otwarte podczas których wraz z przewodnikiem można poznać historię Bramy Wyżynnej oraz odkryć jej liczne tajemnice.

Brama Wyżynna

Fot. Materiały prasowe PCIT

W tym roku Brama udostępniona była do zwiedzania również w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Przygotowano specjalną prezentację jednego z ciekawszych produktów turystyki kulturowej naszego regionu – Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim. Natomiast już 1 czerwca miejsce to opanują dzieci, na które czekać będzie szereg atrakcji przygotowanych m.in. przez Muzeum w Swołowie czy Kolibki Adventure Park. Dzień ten będzie również doskonałą okazją do premiery wydawnictwa przygotowanego przez Pomorska Regionalną Organizację Turystyczną, ukazującego potencjał pomorskiej oferty turystycznej dedykowanej dla rodzin z dziećmi

Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej prowadzone jest wspólnie przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną, jak i Gdańską Organizację Turystyczną, co w skali kraju jest niestandardowym rozwiązaniem ale już wskazywanym jako wzorcowe. Obie instytucje dokładają wszelkich starań aby jakość udzielanej informacji była jak najwyższa, a standard obsługi w pełni profesjonalny. Wyróżnienie 4 gwiazdek jest ukoronowaniem rocznej pracy ale również kolejnym bodźcem do jeszcze intensywniejszej działalności i wprowadzania kolejnych, niestandardowych funkcji.