Prowadząca przez las ścieżka, o długości 1,7 km, łącząca Matemblewo ze Złota Karczmą, jest fragmentem żółtego Szlaku Trójmiejskiego (o łącznej długości 46 km) i stanowi znakomity cel (nie tylko) weekendowych spacerów. 

Szlaki turystyki pieszej

Wybraliśmy się tam w mroźną, lutową niedzielę. Mocno rześkie powietrze sprawiło, że odcinek od Matemblewa do Złotej Karczmy (i z powrotem) pokonaliśmy momentalnie, co nie znaczy, że nie zatrzymaliśmy się przed kaplicą, w której od XVIII wieku czuwa słynąca łaskami figurka Matki Boskiej Matemblewskiej, czy nie zadumaliśmy się nad poruszającymi stacjami drogi krzyżowej, okalającej polanę ozdobioną ołtarzem papieskim autorstwa Mariana Kołodzieja.

Ołtarz papieski z 1999 r.

Ołtarz papieski z 1999 r.

Matemblewo ma niewątpliwie charakter miejsca kultu religijnego, ale podczas zaśnieżonej aury otoczenie Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej stanowi znakomitą trasę dla narciarzy biegowych i małych dzieci na sankach.

Pomysł na spacer w Gdańsku

Zachęcam Państwa do zajrzenia do Matemblewa i czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Z centrum Gdańska dojeżdża tu autobus linii 131, a tuż przed wejściem do lasu (na wysokości pętli końcowej) powstał wygodny parking dla samochodów.

Pomysł na spacer w Gdańsku