W związku ze zbliżającą się kolejną rocznicą wyzwolenia przez Sowietów terenów Pomorza oraz Wolnego Miasta Gdańska, 26 lutego w Nowym Dworze Gdańskim odbył się wykład pt. „Koniec Tiegenhofu. Relacja z walk o miasto w marcu 1945 roku”.

Tiegenhof - Nowy Dwór Gdański

Spotkanie zorganizował Klub Nowodworski w ramach projektu Żuławskiej Kafejki Historycznej. Prelegentem był dr Marcin Owsiński z Muzeum Stutthof w Sztutowie, który opowiedział o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Nowym Dworze Gdańskim i na Wielkich Żuławach w marcu 1945 r.

Zapraszam do obejrzenia relacji, która będzie dużą gratką dla miłośników historii najnowszej i wojskowej, pragnących dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wyglądała stolica Żuław w momencie wkroczenia do niej Sowietów. Podczas wykładu, dr Owsiński czytał fragmenty wspomnień młodego mieszkańca Tiegenhofu, pana Alfreda Rose. Do sali Żuławskiego Parku Historycznego przy ul. Kopernika 17 przybyło kilkudziesięciu mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego oraz sympatyków Żuław Wiślanych, którzy w skupieniu wysłuchali tego fascynującego i jednocześnie wstrząsającego wykładu, będącego relacją walk o miasto widzianymi oczyma młodego chłopaka.

[youtube]https://youtu.be/SN0a9PYg6lM[/youtube]

Dr Marcin Owsiński – historyk, muzealnik, kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie. Autor i redaktor publikacji edukacyjnych, naukowych i popularnonaukowych, dotyczących historii najnowszej oraz dziejów Żuław, Stutthofu i Sztutowa. Do najważniejszych z nich należą: Polscy więźniowie polityczni w obozie Stutthof 1939-1945, Toruń 2001; Pamiętamy, pamiętam… Pomorze Gdańskie i obóz Stutthof. Materiały edukacyjne (red.), Warszawa-Sztutowo 2012; Obóz-Muzeum. Trauma we współczesnym wystawiennictwie (red.), Kraków 2013. Historia gminy Stutthof do maja 1945 roku, Sztutowo 2014; Naznaczeni. Stutthof-Obozy-Sztutowo w latach 1945-1962. Dzieje gminy, muzeum i miejsca pamięci, Sztutowo 2015; Znaki (nie)pamięci. Teoria i praktyka upamiętnienia w Polsce (red.), Kraków 2016.

Tekst i film: Mirosław Koźbiał