W sobotę, 17 marca 2017 r., niespełna rok od rozpoczęcia budowy, została otwarta kładka na Ołowiankę. Uroczystość przyciągnęła tłumy mieszkańców i turystów.
Otwarcie poprzedził koncert poprowadzony przez dyrektora artystycznego Filharmonii Bałtyckiej – maestro George Tchitchinadze, a zebrani usłyszeli „Noc na Łysej Górze”, suitę z „Dziadka do Orzechów” oraz muzykę filmową.
Nowa kładka ma skomunikować Główne Miasto z wyspą Ołowianką oraz zapewnić łatwiejszy dostęp do instytucji kultury w tej części miasta – do obiektów Filharmonii i Muzeum Morskiego z jednoczesną możliwością łączenia oferty kulturalnej Muzeum II Wojny Światowej, Filharmonii i Centralnego Muzeum Morskiego.
Budowa kładki rozpoczęła się w lipcu 2016 roku. Montaż zwodzonego przęsła mogliśmy obserwować 8 maja 2017. Inwestycja kosztowała ok. 10 mln, w tym dotacja celowa Marszałka Województwa Pomorskiego: 2,2 mln zł, pozostałe środki zabezpieczono z budżetu Miasta Gdańska.
Funkcjonowanie kładki:
Kładka przez cały rok będzie obsługiwana całodobowo przez dwóch pracowników (operatorów). Obsługa będzie wyposażona w radiotelefony, za pomocą których będzie mogła kontaktować się z jednostkami pływającymi i Kapitanatem Portu na kanałach 6 i 14. Tor wodny w obrębie kładki będzie wyposażony w oznakowanie nawigacyjne oraz sygnalizację, która będzie informowała jednostki pływające o możliwości przepłynięcia. Zanim kładka zostanie otwarta dla ruchu żeglugowego, na obu jej końcach zamknięte zostaną przejścia dla pieszych za pomocą rogatek. Stanowisko sterownicze wyposażone będzie w system sygnalizacji akustycznej, który będzie informował użytkowników o zamykaniu i otwieraniu kładki (w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim).
Przeprawa w sezonie żeglugowym (od 1 kwietnia do 30 października) będzie otwierana o pełnych godzinach – od godz. 7.00 do godz. 24.00. W pozostałych godzinach oraz poza sezonem kładka będzie otwierana na prośbę jednostki pływającej. Czas pozostawienia kładki otwartej dla żeglugi wyniesie od 10 do 30 minut. Dla służb takich jak Policja czy WOPR kładka będzie otwierana na żądanie. Co ważne – kładka nie będzie otwierana przy wietrze powyżej 16 m/s.
Brak komentarza