Pod koniec lipca 2016 r. zakończyły się prace związane z tworzeniem mini-parku Jaśkowy Zakątek, u zbiegu Jaśkowej Doliny i Eugeniusza Romera. W sobotę 1 października odbędzie się jego oficjalne otwarcie…

Jaśkowy Zakątek

 Jaśkowy Zakątek został zrealizowany dwuetapowo – pierwszy w ramach Budżetu Obywatelskiego 2014, a drugi (jak czytam na www.gdansk.pl) z wykorzystaniem gminnych środków, przeznaczonych na “rewaloryzację zabytkowej sztuki ogrodowej i zagospodarowanie terenów zielonych w mieście”.
Na miejskiej działce o powierzchni 1800 metrów kw. wyczarowany został zielony zakątek z pnączami, roślinami cebulowymi, roślinami liściastymi i iglastymi. Powstały trawniki, ścieżki, ustawiono (dość kontrowersyjnej proweniencji) rzeźby i altanę oraz „barokowe” ławki; pojawiły się stojaki na rowery (brawo), kosze na śmieci i nowoczesne kule ozdobne. Brzegu niewielkiego stawu strzeże oryginalna rzeźba Fortuny.

Minęły dwa miesiące od zakończenia prac, postanowiłam odpocząć w mini-parku tydzień przed jego oficjalnym otwarciem. Chciałam zobaczyć jak to miejsce wygląda na co dzień, nie w dniu oficjalnej uroczystości. Czy jest zadbane?

Jaśkowy Zakątek

Niestety – trawnik dopominał się kontaktu z kosiarką, a uschnięte kwiatostany róż cierpliwie czekały na wycięcie. Kontemplować zastany stan mogłam jedynie stojąc, bo nieprzyjazne (zimne) „barokowe” ławki zupełnie nie zapraszały do wypoczynku:(

Jaśkowy Zakątek

W najbliższą sobotę 1 października 2016 r. o godz. 16 odbędzie się uroczyste oddanie mini-parku do użytku. W programie jest przecięcie wstęgi przez Prezydenta Miasta Gdańska, odegranie fanfar (Orkiestra dęta z Wrzeszcza pod wodzą – Sylwii Romanieckiej) oraz spektakl przestrzenny TEATRU PIAN autorki Izabelii Terek-Jopkiewicz.

Na co liczę? Otóż na to, że przecięcie wstęgi przez prezydenta zadziała jak magiczna pałeczka powodująca, że to miłe dla oka miejsce będzie najzwyczajniej na świecie zadbane. Tylko tyle;)