Dzisiejszego dnia postanowiłam udać się na spacer po Gdyni szlakiem gdyńskich murali, będących częścią festiwalu Traffic Design, organizowanego po raz trzeci przez stowarzyszenie o tej samej nazwie.

Traffic Design/fot. Anna Troka

Traffic Design/fot. Anna Troka

Celem Traffic Design jest poprawa estetyki przestrzeni publicznej na terenie Trójmiasta. Pierwsza edycja w 2011 roku zaowocowała powstaniem murali w dziesięciu lokalizacjach – między innymi Gdańsk Przymorze SKM, Sopot SKM, Sopot Atelier. Zeszłoroczna edycja rozwinęła się aż na dwadzieścia murali. Centrum Festiwalu stały się ulice Żeromskiego, Św. Piotra i Portowa w Gdyni. Tam też dzisiaj mogłam podziwiać piękne malowidła. Chociaż pogoda nie dopisała, kolorowe murale rozjaśniły mój dzień.

Mieszkając w Gdyni już ponad 15 lat, nigdy nie zapuściłam się w tamte rejony. Każdemu, kto pragnie poznać Gdynię z innej strony, gorąco polecam spacer szlakiem murali. Ja zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona. Na każdym kroku odkrywałam coraz to nowsze dzieła. Jestem zachwycona, że przestrzeń publiczna zostaje tak pięknie urozmaicana.

20 lipca będzie możliwość przejścia się szlakiem murali z przewodnikiem. Początek o godz. 19.00 pod Blues Clubem (ul. Portowa 9). Dla bardziej aktywnych – przejazd rowerowy, start przy hotelu Blick od ulicy Portowej. Po godzinnym zwiedzaniu odbędzie się część oficjalna finisażu, zakończona pokazem materiału video z tegorocznej edycji oraz multimedialnym pokazem na jednym z murali z użyciem sztuki phosfitti wykorzystującej laser i fosforyzujące farby.

Uważasz, że Gdynia jest szara? Przyjdź na spotkanie i daj się zaskoczyć!

Tekst: Anna Troka, studentka Wydziały Filologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, praktykantka na iBedekerze