Szkoła Podstawowa Nr 23 w Gdańsku Oliwie zorganizowała międzyszkolny konkurs plastyczny – „Moje  ulubione miejsce w Oliwie”.  Dom Zarazy włączył się do akcji – odbył się tam wernisaż wystawy najlepszych prac.

Uczniowie SP Nr 23 w Gdańsku Oliwie z nauczycielką

Uczniowie SP Nr 23 w Gdańsku Oliwie z nauczycielką

Spiritus movens wydarzenia w Domu Zarazy była jak zwykle Danuta Poczman – prezes Stowarzyszenia Stara Oliwa, ale wernisaż nie byłby możliwy gdyby nie pomoc Aleksandry Stola ze Szkoły Podstawowej Nr 23. We wnętrzu wiekowego Domu Bramnego zawisły prace wybrane przez członków jury.

– Wybór był bardzo trudny, bo dzieciaki przygotowały naprawdę interesujące prace. Katedra Oliwska, Park Oliwski, Kuźnia Wodna czy budynek szkoły widziany oczyma dziecka, potrafiły zadziwiać. Ostatecznie zdecydowaliśmy się pokazać 63 prace – powiedziała Danuta Poczman, z wykształcenia architekt.

Kolorowe prace zdobiące salkę, którą znam z kameralnych koncertów i spotkań autorskich, rzeczywiście robiły wrażenie. Różne techniki, różne nastroje, różne widzenie świata. Tego samego przecież świata…
Podczas wernisażu miałam przyjemność poznać młodych artystów z IV klasy. Jakub Banach, który namalował budynek szkolny pochwalił się, że uczy się w tej samej szkole,  do której przed wielu laty uczęszczał jego dziadek. Dawid Pakuła czuje się bardzo związany z Katedrą Oliwską – był w niej ministrantem, stąd jego praca przedstawia właśnie świątynię. Emil Kowalski jest oczarowany alejkami lipowymi w Parku Oliwskim, a Aleksander Jakusz wspominał wodospad na potoku:

– Codziennie, wędrując do przedszkola, przechodziłem obok wodospadu. To moje ulubione miejsce w Oliwie – powiedział Olek.

Katedra Oliwska stała się inspiracją dla wielu uczestników konkursu, również Weronika Wajman poddała się jej czarowi.

Rozwiązanie międzyszkolnego konkursu odbędzie się 8 czerwca w Szkole Podstawowej Nr 23. Tego dnia ogłoszeni zostaną zwycięzcy, na których czekają nagrody książkowe, ufundowane między innymi przez Fundację Gdańską. Wśród nagrodzonych znajdzie się laureat nagrody publiczności, bowiem w Domu Zarazy, w godzinach 16 – 19 można oglądać zakwalifikowane do finału prace i oddać swój głos. Aleksandra Stola i Danuta Poczman zachęcają do wizyty w Domu Bramnym (Dom Zarazy), ul. Stary Rynek Oliwski 15 – tutaj naprawdę jest na co popatrzeć:)

A jakie jest moje ulubione miejsce w Oliwie? Dom Zarazy – nie inaczej;)