W minionym tygodniu przy Westerplatte zacumował duński żaglowiec szkoleniowy Danmark. Zbudowaną w 1932 roku jednostkę można było bezpłatnie zwiedzać.

Fot. Zdzisław Grzegorz Piekut

Z okazji skorzystał Zdzisław Grzegorz Piekut, specjalizujący się w fotografii morskiej. Dzięki jego uprzejmości Czytelnicy iBedekera mogą bliżej poznać statek odbywający rejs po wodach Europy. Zapraszam do obejrzenia zdjęć żaglowca, którego kapitanem jest Kurt Andersen.

O jednostce, która zawinęła do Gdańska, czytam na oficjalnej stronie Miasta Gdańska www.gdansk.pl:

Pięciomasztowy bark „København”, to jeden z największychi najpiękniejszych żaglowców świata XX wieku, szkolił duńskich marynarzy niezbyt długo. W swoim siódmym roku służby, w grudniu 1928 roku, wyszedł z Buenos Aires do Melbourne i zaginął. Tradycja wychowania pokoleń marynarzy na żaglowcach okazała się wówczas silniejsza, niż strach przed morskim żywiołem. Cztery lata później, ze stoczni Nakskov wypłynęła na oceany fregata, do dzisiaj pełniąca rolę szkolnego żaglowca duńskiej floty handlowej. Na „Danmarku” służbę pełni 20 osób załogi stałej, może on także przyjąć na pokład 80 praktykantów.